Laptop do prac biurowych – doradzamy, czym kierować się przy jego wyborze

Praca zdalna w tej chwili jest już standardem. Wiele firm zdecydowało się na całkowitą zmianę charakteru pracy swoich pracowników, przez co byli oni zmuszeni do zakupienia dla siebie laptopów przeznaczonych do wykonywania obowiązków zawodowych. Sporo osób ma jednak pokaźne problemy ze znalezieniem dobrych laptopów do pracy. Czym powinny wyróżniać się laptopy do pracy? Dlaczego laptopy do pracy są lepsze od komputerów? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury! 

 

Laptop czy komputer? Oto jest pytanie! 

Praca biurowa bez komputera jest całkowicie niemożliwa. Jest to urządzenie bez którego nie da się wykonywać najpopularniejszych prac biurowych. Warto jednak wiedzieć o tym, że takie narzędzie zawsze powinno spełniać szereg określonych wymagań, aby dało się wykonywać wszelkie zdania. Praca biurowa powinna być wykonywana na laptopie czy na komputerze? To pytanie zadaje sobie sporo osób zastanawiających się nad tym, jak urządzić home office. Laptopy do pracy biurowej z wielu rozmaitych względów będą o wiele lepszym rozwiązaniem od komputerów. Warto jednak wiedzieć o tym, że znalezienie idealnego laptopa do pracy wcale nie jest takie łatwe. Czym zatem należy kierować się podczas poszukiwania najlepszego laptopa do pracy? 

 

Dlaczego laptopy do pracy biurowej to najlepsze rozwiązanie?

Dlaczego o wiele lepiej jest postawić na laptop do pracy biurowej a nie komputer stacjonarny? Odpowiedź na to pytanie jest tak naprawdę banalnie prosta. Praca biurowa w dzisiejszych czasach ma to do siebie, że konieczne jest wykonywanie jej z wielu różnych miejsc. Często wyjeżdża się na specjalne spotkania biznesowe czy szkolenia, w trakcie których konieczne jest korzystanie z komputera przenośnego. Z oczywistych powodów laptop do pracy sprawdzi się wówczas o wiele lepiej. Przenoszenie laptopa z miejsca na miejsce jest banalnie proste, ponieważ nie będziemy musieli wozić ze sobą ogromnego pudła z monitorem, jednostką centralną, klawiaturą i myszką. Nawet jeżeli laptop jest podłączony na biurku, to szybko można go odpiąć, spakować do małej torby i iść w kolejne miejsce, które mieliśmy zaplanowane w swoim harmonogramie. Właśnie dlatego o wiele lepiej jest postawić na laptop do pracy biurowej a nie komputer stacjonarny. 

 

Laptop do pracy – specyfikacja 

Jak wybrać najlepszy laptop do pracy? Przy zdecydowanej większości prac biurowych nie będą nam potrzebne żadne specjalne ani drogie urządzenia. Tak naprawdę konfiguracja laptopa do pracy nie musi być wyjątkowa. Najważniejsze jest to, aby zaopatrywać się w modele od renomowanych producentów, co do których będziemy mieć pewność, że będą funkcjonowały tak jak należy przez bardzo długi czas. 

W pracy biurowej komputer jest nam niezbędny praktycznie przez cały dzień ośmiogodzinnej pracy. Oznacza to jednocześnie, że spędzamy z nim naprawdę dużo czasu – znacznie więcej niż przy komputerze domowym. Właśnie dlatego tak niezwykle istotne jest znalezienie prawidłowo dopasowanego laptopa służbowego, który będzie sprawdzał się rewelacyjnie bez względu na ilość uruchomionych programów biurowych. Na które kwestie należy zwracać uwagę podczas wybierania najlepszego laptopa do pracy w biurze? 

Gdy wybieramy laptopy do pracy, nie powinniśmy ulegać popularnemu pędowi za jak najlepszymi procesorami, pamięciami RAM czy kartami graficznymi. Przy pracy biurowej tego rodzaju parametry wcale nie są tak ważne. Ani karta graficzna, ani pamięć RAM, ani mega wydajny procesor w pracy biurowej nie są nam ani trochę potrzebne. Jeśli ktoś kupuje laptopy do pracy z bardzo drogą, najnowszą i wydajną specyfikacją, popełnia spory błąd. 

 

Niewielka moc obliczeniowa procesora

Zdecydowana większość laptopów do pracy biurowej wykorzystywana jest tylko do takich zadań, które wymagają naprawdę niewielkich mocy obliczeniowych. W przeciętnym biurze uruchamia się przeglądarkę z kilkoma kartami oraz program Excel czy muzykę w tle. Aby było to możliwe, nie trzeba wcale posiadać najnowszego modelu laptopa. Które elementy konfiguracji laptopa trzeba brać pod uwagę? 

Na pierwszy ogień idzie karta graficzna. Czy w komputerze biurowym karta graficzna pełni jakąkolwiek rolę? Okazuje się, że absolutnie nie. Mając najnowocześniejszą kartę graficzną w swoim laptopie nie uświadczymy żadnych różnic w działaniu naszych programów uruchomionych w laptopie. W zupełności wystarczy, gdy nasza karta graficzna będzie zintegrowana z procesorem układem graficznym. 

Następny element laptopów do pracy biurowej to procesory. Jeśli będziemy wykonywali tylko typowe zadania biurowe, w zupełności wystarczą nam modele o małej częstotliwości oraz takie, które pochłaniają niewielkie ilości prądu. Nie warto również płacić za większą liczbę rdzeni. Dwurdzeniowy, niskonapięciowy procesor będzie strzałem w dziesiątkę. 

Co w laptopie do pracy biurowej jest naprawdę ważne pamięć RAM? Wielu ekspertów podkreśla, że w przypadku laptopów do pracy biurowej pamięci RAM nigdy nie będzie za wiele. Absolutnym minimum będzie, gdy nasz laptop do pracy biurowej będzie posiadał 8 GB RAM.