HDD czy SSD – jaki dysk do komputera wybrać?

Podczas wyboru komputera lub wymiany podzespołów prędzej czy później staniemy przed wyborem dysku. Obecnie na rynku istnieją dwie wersje, na które możemy się zdecydować – dyski SSD lub HDD. Czym się różnią i na który powinniśmy się zdecydować? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, dlatego warto zastanowić się czego od tego podzespołu oczekujemy.  Sprawdź różnicę między modelami. 

 

Dyski HDD – czym są i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Dyski twarde to urządzenia, które funkcjonują na rynku już od lat pięćdziesiątych poprzedniego wieku. Jednak te, które do dzisiaj są najpopularniejsze, czyli trzy i pół calowe pojawiły się dopiero w połowie lat osiemdziesiątych. Od tamtej pory nieprzerwanie królowały one zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Po tym jak niedawno na rynku pojawiły się dyski SSD wielu ekspertów zapowiadało rychły koniec tradycyjnych dysków talerzowych. Nic jednak nie zapowiada tego, aby miały one wkrótce zniknąć ze sklepowych półek. Świadczą o tym, chociażby ulepszenia, które producenci ciągle wprowadzają w dyskach HDD. Obecnie możemy zakupić modele o pojemności nawet 16 terabajtów. 

A jakie są zalety tradycyjnych dysków talerzowych? Ich przeciwnicy często podkreślają, że nie są one tak szybkie i trwałe jak dyski SSD, mają jednak swoje zalety i istnieje spora grupa konsumentów, którzy nie wyobrażają sobie zmiany. W komputerach stacjonarnych tradycyjne dyski twarde wciąż grają pierwsze skrzypce. Zaletą jest przede wszystkim ich pojemność oraz stosunkowo niska cena. Jak już zostało powiedziane, obecnie możemy za stosunkowo niską kwotę zakupić dysk o pojemności kilkunastu terabajtów, co pozwala na przechowywanie ogromnej ilości danych – w tym muzyki, filmów HD, zdjęć i wszelkiego rodzaju plików. Miłośnicy gier komputerowych również polegają jeszcze na dyskach talerzowych – dają one bowiem możliwość przechowywania na komputerze zapisów i wszelkiego rodzaju modów. 


Dyski SSD – czym są i co powinniśmy o nich wiedzieć? 

Chociaż dyski HDD wciąż jeszcze mają swoich wiernych fanów, trudno nie zgodzić się z tym, że nowsza generacja, czyli dyski SSD są od nich nieporównywalnie szybsze. Czym się one różnią? W tradycyjnych dyskach twardych istnieje mechanizm oparty na mechanicznie obracającym się talerzu. Natomiast w dyskach półprzewodnikowych SSD nie mamy do czynienia z żadnymi ruchomymi elementami. Ich mechanizm oparty jest w całości o pamięć flash.
Pomijając różnice techniczne, każdy użytkownik dysku SSD od razu odczuje różnicę w stosunku do tradycyjnego dysku twardego. Opiera się ona przede wszystkim na szybkości dostępu. Dyski SSD pozwalają na niemal błyskawiczne wyłączanie i włączanie komputera. Sprawiają także, że otwieranie plików jest dużo szybsze, a cały system działa po prostu niesamowicie płynnie.
Kolejną zaletą dysku półprzewodnikowego jest jego ogromna odporność. Ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych dysków twardych nie składają się one z elementów mechanicznych, ich uszkodzenie jest o wiele trudniejsze. Właśnie dlatego dyski SSD są często stosowane w komputerach przenośnych. Lekkie upadki i nagła zmiana położenia sprzętu nie grożą uszkodzeniem dysku, a tym samym utratą danych.
Jedną z największych wad dysków SSD jest ich pojemność oraz cena. W większości przypadków nie przekraczają one pojemności 500 gigabajtów. Na rynku znajdują się wprawdzie modele o nieco większej pamięci, są one jednak nieporównywalnie droższe w stosunku do tradycyjnych dysków twardych. 

HDD czy SSD – jaki dysk wybrać? 

Wybór rodzaju dysku zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych potrzeb. Jak już zostało powiedziane tradycyjne dyski twarde są przystępne cenowo oraz charakteryzują się dużą pojemnością. Dyski SSD z drugiej strony oferują większą trwałość oraz sprawiają, że system działa nieporównywalnie szybciej.
Przed wyborem warto zastanowić się nad tym do czego tak naprawdę używamy komputera. Jeżeli jest to przede wszystkim narzędzie do pracy – korzystamy na nim z programów biurowych, przeglądamy internet czy oglądamy filmy – wówczas warto zdecydować się na dysk SSD. Obecnie ich ceny nie są już tak zaporowe, dlatego w większości laptopów znaleźć można dyski o pojemności od 250 GB do nawet pół terabajta. Jeżeli jednak lubimy gromadzić dane, grać w gry komputerowe, na dysku mamy wciąż mnóstwo zdjęć, muzyki i filmów a przede wszystkim – jeśli jesteśmy użytkownikami komputera stacjonarnego, warto pozostać przy dysku HDD.
Kompromisem może być stosowane coraz częściej połączenie tradycyjnego dysku talerzowego z dyskiem półprzewodnikowym i umieszczenie obydwu w jednym komputerze. Zwykle decydują się na to osoby, które chcą cieszyć się szybką pracą komputera, a jednocześnie mieć miejsce na wszystkie potrzebne pliki. Najczęściej tego typu zabiegi stosowane są w komputerach stacjonarnych, ponieważ nie wszystkie laptopy stwarzają ku temu możliwość. 

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów dysków o różnych pojemnościach. Warto rozejrzeć się i wybrać taki, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.