Jak zamontować kotwy do trampoliny?

Trampolina w przydomowym ogrodzie to wielka atrakcja dla całej rodziny. Z pewnością docenia ją zarówno mali jak i duzi. Nic więc dziwnego, że tego typu sprzęt cieszy się niesłabnącą popularnością i coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Warto wiedzieć w jaki sposób zamontować kotwy do trampoliny i o czym pamiętać podczas jej rozkładania i eksploatacji.

Montaż trampoliny – najważniejsze informacje

Trampolina to świetny sprzęt, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto ceni sobie aktywne spędzanie czasu na powietrzu. Dzięki niej można wykonywać wysokie skoki i akrobacje, które przysporzą dużo frajdy i radości dzieciom jak i dorosłym. Trampolina może być wykorzystana zarówno do zabawy jak i podczas ćwiczeń i zajęć fitness.

Zabawy na trampolinie mają bardzo wiele zalety m.in.:

  • poprawiają ogólną kondycję,
  • poprawiają krążenie krwi,
  • spalają tkankę tłuszczową,
  • modelują sylwetkę,
  • wpływają na przyspieszenie przemiany materii,
  • kształtują zmysł równowagi i koordynacji,
  • wpływają pozytywnie na samopoczucie,
  • są forma relaksu, a także redukują stres.

Trampolina to także idealny sposób, który pozwala podjąć walkę z nadwagą. Dzieci w ten sposób świetnie się bawią, czerpią przyjemność i chętnie podejmują aktywność. Ponadto, warto zaznaczyć, że zabawa na trampolinie pozwala także na wyładowanie energii.
Trampolina to sprzęt, który z pewnością warto mieć w swoim ogrodzie. Bardzo ważne jest jednak to, aby była ona wykonana ze sprawdzonych, wytrzymałych materiałów, a także, aby była we właściwy sposób zamontowana w podłożu.

Montowanie trampoliny

Prawidłowy montaż trampoliny to bardzo ważna kwestia. Na rynku dostępne jest naprawdę wiele modeli, która różnią się od siebie m.in. wielkością, sposobem mocowania siatki, a także maksymalnym obciążeniem. Dlatego poszczególne trampoliny mogą być rozkładane na różne sposoby. Przed podjęciem jakiegokolwiek działania, dobrze jest dokładnie przestudiować całą instrukcję.
Instrukcja zawiera wiele niezwykle ważnych informacji, na które należy zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów i zwiększyć bezpieczeństwo całej konstrukcji.

O czym należy pamiętać podczas montażu trampoliny?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że podczas montażu trampoliny bezwzględnie powinna być obecna osoba dorosła. Przed rozłożeniem całej konstrukcji należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy spełnia ona standardy bezpieczeństwa. Następnie, należy także upewnić się, czy w zestawie znajdują się wszelkie elementy, które są niezbędne do montażu. Trzeba tez upewnić się, czy nie są one uszkodzone. Po wykonaniu powyższych czynności można przejść do montażu.

 

Rozkładanie trampoliny, montowanie kotw krok po kroku

Jak zamontować kotwy do trampoliny?Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że trampolina trampolinie nierówna. Dlatego instrukcja, która będzie dołączona do zestawu powinna być głównym wyznacznikiem, tego jak trzeba postępować.
W pierwszej kolejności należy złożyć nogi trampoliny. W tym celu trzeba wykorzystać śruby, sprężyny oraz nakładki dostępne w zestawie. Wszystko trzeba wykonać zgodnie z instrukcją. Po złożeniu nóg, trzeba ułożyć w formacie okręgu dane elementy stelaża i skręcić je ze sobą. Nie należy dokręcać śrub zbyt mocno.
Po złożeniu ramy, nogi można umieścić w łącznikach i przekręcić. Uzyskany w ten sposób stelaż należy dokładnie dokręcić.

Kolejnym etapem jest montaż stabilizatorów. Większość modeli powinno takie posiadać. Kotwy do trampoliny służą do przymocowaniu jej do podłoża, aby zwiększyć stabilność konstrukcji i zabezpieczyć ją przed wiatrem. Powinny być one wykonane z blachy o odpowiedniej grubości. Po przytwierdzeniu kotwy praktycznie nie są one niewidoczne, dzięki czemu nie stanowią żadnego zagrożenia, nie można się o nie potknąć. Kotwy można stosować do różnego rodzaju gleby.

Kolejny etap – montaż maty i sprężyn

Jedną z o końcówek sprężyny należy zamontować na haczyku przy batutach. Druga końcówka powinna się znaleźć w ramie stelażu. Aby odpowiednio naciągnąć sprężyny należy użyć odpowiedniego przyrządu, który znajduje się w zestawie. Dobrze jest w pierwszej kolejność zamontować sprężyny w miejscach odpowiadającym godzinie 12, 6, 3 oraz 9, a dopiero później całą resztę.
Następnie można ułożyć pokrowiec na macie, tak aby otwory idealnie pasowały do otworów znajdujących się w ramie trampoliny.

Montaż ramion, siatki i drabinki

Kolejnym krokiem jest montaż ramion. Należy je umieścić w otworach, które umieszczone są w pokrowcu. Następnie trzeba złożyć ramiona i odpowiednio połączyć ze sobą ich części. Gotowe ramiona można umieścić w otworach pokrowca i przykręcić je do zawiasów. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie słoń oraz połączenie ramion ze sobą. Na tym etapie bardzo ważne jest także dokręcenie wszystkich nakrętek oraz dokładne przywiązanie sznurków.
Kiedy ramiona są gotowe, można zamontować siatkę. Należy zwrócić uwagę na to, aby była ona symetrycznie naciągnięta z każdej strony. Jest ona bardzo ważnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo.
Ostatnim etapem podczas montażu jest złożenie drabinki. Nie jest to obowiązkowe.