Dobieranie biżuterii ślubnej do typu urody

Każdy z nas na charakterystyczne cechy urody, które dziedziczymy po rodzicach lub po dziadkach. Mamy pewne charakterystyczne cechy wyglądu. Nawet bliźnięta jednojajowe różnią się w wyglądzie. Wyróżnia się cztery podstawowe typy urody, na podstawie których można dobrać strój i makijaż, tak, aby dana osoba wyglądała perfekcyjnie i dobrze czuła się w swoim ciele. Dotyczy to także biżuterii ślubnej, którą powinno się dobierać do typu urody panny młodej.

Typy urody kobiecej

Wyróżnia się cztery podstawowe typy urody: wiosnę, lato, jesień i zimę. Każde z tych typów określa kolor włosów, cery i oczu. Według typów urody dopasowuje się kolory, w których dana osoba wygląda najkorzystniej i wydobywają z kobiety naturalne piękno. Kobieta o typie urody „wiosna” ma karnację jasną, o brzoskwiniowym odcieniu. Mogą wystąpić piegi na skórze. Włosy we wszystkich odcieniach blondu. Oczy ma najczęściej błękitne, zielone, szaro-zielone, niebiesko-zielone, jasnobrązowe oczy. Zalecane kolory biżuterii, również ślubnej to: złoto, różowe złoto, mosiądz i brąz.  Osoba o typie karnacji „lato”ma jasną, mleczną cerę, na skórze mogą występować piegi. Włosy od platynowego blondu do brunetki w szarych odcieniach. Charakterystyczne kolory oczu dla tego typu urody to: szare, szaro-niebieskie, błękitne, szaro-zielone, szaro-piwne. Biżuteria  ślubna pani o typie urody „lato” powinna być w kolorach: srebro, platyna, białe złoto, stal. Typ urody „jesień” cechuje kobiety o karnacji złocistej i piegach o rudym odcieniu. Skóra takich osób może być podatna na oparzenia słoneczne. Są to kobiety o rudych włosach oraz brązowych lub zielonych oczach. Polecana dla nich jest biżuteria ślubna o kolorze złoto, mosiądz i brąz.  Osoby określane jako typ urody „zima” mają bardzo jasną, porcelanową karnację, czarne włosy, dość wcześnie siwieją. Biżuteria ślubna pasująca do tego typu urody powinna mieć kolor:  srebro, platyna, białe złoto, stal. 

Dobór kamieni szlachetnych do typów urody

Biżuteria ślubna udekorowana kamieniami jubilerskimi to szykowny i bardzo elegancki dodatek, który podkreśla urodę panny młodej. Panie o typie urody „wiosna”  znakomicie wyglądają w biżuterii ślubnej wysadzanej cytrynami awenturynem, jaspisem, turkusem czy opalem) . Odpowiednie są także perły w ciemniejszym odcieniu lub bursztyny. Pani o urodzie typu lato powinna wybierać biżuterię ślubną z kamieniami w chłodnej tonacji, które pięknie współgrają z szarym, zielonym lub piwnym kolorem oczu. Kobiety o urodzie typu „jesień” pięknie wyglądają w biżuterii ślubnej  z kamieniami jubilerskimi w kolorach: starego złota, czerwieni, pomarańczy, rdzy, miedzi i brązach. Dla kobiet typu „zima” znakomitym wyborem będzie biżuteria z kamieniami jubilerskimi w kolorze onyks.

Dopasowanie biżuterii ślubnej do kształtu twarzy

Biżuteria nie tylko podkreśla urodę właścicielki. Ma także moc maskowania drobnych niedoskonałości. Wiadomo, że w dniu ślubu każda kobieta chce wyglądać idealnie i zastanawia się, w  jaki sposób ukryć niedoskonałości w urodzie i sylwetce. Kobiet mająca okrągłą twarz i wyraziste kości policzkowe nie powinna kupować kolczyków w kształcie kół. O wiele lepszym wyborem są kolczyki wiszące, które optycznie wydłużają twarz. Właścicielki twarzy długiej lub owalnej powinny zrezygnować z długich  kolczyków na rzecz krótszych i bardziej ozdobnych. Kwadratową twarz najpiękniej ozdabiają kolczyki w kształcie kół. Jeśli twarz Panny Młodej jest kwadratowa, aby złagodzić ostre rysy twarzy można wybrać kolczyki w kształcie kół lub z elementami okrągłymi. Gdy twarz ma kształt trójkąta, nie należy zakładać kolczyków zwężających się ku dołowi, bo uwidaczniają  spiczasty podbródek. Kolczyki węższe u góry i szersze na dole likwidują uczucie chaosu.

Z naszyjnikiem czy bez 

Panny młode zastanawiają się, czy do każdej sukni niezbędny jest naszyjnik? Czy nie wystarczą  przepięknie zdobione kolczyki? A może założyć naszyjniki i kolczyki? W rozwiązaniu tego dylematu pomocny będzie dekolt sukni. Biżuteria ślubna ma podkreślać piękno sukni i urodę właścicielki. Jeżeli suknia ma odkryte ramiona, to można założyć  delikatny wisiorek lub przykuwający uwagę naszyjnik. Dobrym pomysłem jest komplet: kolia plus kolczyki. Dekolt „V” można uzupełnić delikatną ozdobą na szyję. Przy dekoltach typu łódka i sukniach na jedno ramię nie poleca się ozdób na szyję. Lepiej wybrać wiszące kolczyki, które wydłużają szyję i rozświetlają twarz.

W kwestii doboru biżuterii  ślubnej do całości stylizacji najlepiej poradzić się konsultantki ślubnej, sprzedawczyni w salonie sukien ślubnych lub przyjaciółki. W dniu ślubu panna młoda jest najważniejszą osobą. To jest najważniejszy dzień w życiu. Biżuteria ślubna pozwala osiągnąć oszałamiający efekt stylizacji. Musi współgrać z suknią i urodą kobiety. Komplet biżuterii ślubnej to także pamiątka na całe życie.  Przy wszystkich kryteriach wyboru biżuterii na ten szczególny dzień, warto pamiętać o najważniejszym kryterium– swoim guście, wygodzie  i dobrym samopoczuciu.