Uzależnienie od leków psychotropowych jest niestety bardzo powszechne. Niestety, dotyka ono naprawdę wielu osób, bez względu na wiek czy płeć. Bardzo często ofiarami lekomanii padają osoby bardzo młode. Najczęściej uzależniamy się od leków uspokajających oraz nasennych. Problem uzależnienia od leków psychotropowych jest bardzo poważny i nie należy go lekceważyć. Bardzo wskazane będzie więc podjęcie odpowiednich kroków terapeutycznych. Nie zawsze wystarczająca będzie terapia w warunkach laboratoryjnych. W wielu przypadkach konieczna okazuje się terapia w ośrodku zamkniętym.
Jak manifestuje się uzależnienie?
Zanim rozpoczniemy leczenie uzależnień od leków, musimy upewnić się, że faktycznie mamy problem. Niestety, wiele osób bagatelizuje uzależnienie nawet wtedy, gdy problem z nim związany jest poważny. Nie ma się temu co dziwić, bo mało kto chce przyznać sam przed sobą, że ma poważny kłopot. W bardzo łatwy sposób można uzależnić się od tak zwanych benzodiazepin. Środki te są stosowane w terapii ataków paniki, a także w leczeniu bezsenności. Są one przeznaczone do krótkotrwałego leczenia uzależnień. Z tego też względu nie wolno ich nadużywać. Jeżeli stosujemy tego rodzaju środki dłużej niż 4 tygodnie, można podejrzewać uzależnienie. Niepokojące jest także ciągłe zwiększanie dawek. Zwiększająca się tolerancja na lek może stanowić także objaw uzależnienia. Pojawia się nie tylko uzależnienie fizyczne, ale również uzależnienie psychiczne. Próba samodzielnego odstawienia leków może skończyć się pojawieniem się zespołu abstynencyjnego. Niestety, pojawić mogą się takie objawy jak rozdrażnienie, silne napady lękowe oraz ataki agresji. Jeżeli okaże się, że cierpimy na uzależnienie, konieczny może okazać się odwyk lekowy.
Kto jest najbardziej narażony na uzależnienie od leków?
Jak już zaznaczono wyżej, uzależnienie od leków to bardzo powszechny problem. Niestety, istnieją pewne czynniki, które predysponują do rozwoju uzależnienia. Na niektóre z nich mamy wpływ, na inne niestety nie. Nie mamy na pewno wpływu na czynniki genetyczne. Niestety, jeżeli nasi rodzice byli uzależnieni, istnieje pewne prawdopodobieństwo tego, że my również będziemy. Warto jednak zaznaczyć, że pewne czynniki ryzyka możemy modyfikować. Na pewno ryzyko popadnięcia w uzależnienie zmniejsza się, jeżeli prowadzimy zdrowy tryb życia. Właściwie zbilansowana dieta, a także aktywność fizyczna są elementami zdrowego trybu życia. Konieczne jest także przestrzeganie zaleceń lekarskich dotyczących stosowania leków. W przeciwnym bowiem razie ryzyko wpadnięcia w lekomanię jest bardzo duże. Na uzależnienie bardzo często narażone są osoby mające różnego rodzaju problemy, w tym osobiste.
Jak leczyć uzależnienie ambulatoryjnie?
Leczenie uzależnienia od leków jest możliwe w warunkach ambulatoryjnych. Wielu osobom zależy właśnie na terapii uzależnienia w tej formie. Jeżeli chcemy pokonać problem, warto skierować swoje kroki do miejsca, jakim jest ośrodek profilaktyki i terapii uzależnień. Możemy wybrać państwowy lub prywatny ośrodek terapii. Na miejsce w ośrodku państwowym trzeba będzie jednak poczekać. Zazwyczaj terminy psychoterapii są dość odległe i należy mieć tego świadomość. Warto także pamiętać o tym, że ambulatoryjna terapia uzależnień jest złożona. W pierwszej kolejności jest zazwyczaj konieczny kontakt z psychiatrą. Lekarz psychiatra pokieruje terapią i stwierdzi wskazania lub przeciwwskazania do farmakoterapii. Konieczna jest także konsultacja psychoterapeutyczna. Bez konsultacji psychoterapeutycznej niemożliwe będzie niestety leczenie uzależnienia od leków w sposób skuteczny. Psychoterapia powinna odbywać się minimum raz lub dwa razy w tygodniu. Jeżeli zdecydujemy się na terapię prywatnie, musimy być przygotowani na dość duże koszty. Warto byłoby także uzbroić się w cierpliwość. Efekty terapii pojawią się po kilku miesiącach regularnego uczęszczania na sesje. Niezmiernie istotne jest także to, aby mieć wsparcie bliskich sobie osób.
Kiedy warto pomyśleć o terapii w ośrodku zamkniętym?
Ośrodki uzależnień prowadzące leczenie ambulatoryjne nie zawsze mogą pomóc. W wielu przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia w ośrodku zamkniętym. Możemy skorzystać z niej w ramach państwowego ośrodka leczenia uzależnień. Niestety, na miejsce w takim ośrodku trzeba będzie poczekać. Bardzo często ośrodki państwowe są bowiem przepełnione. Alternatywą dla ośrodków państwowych jest prywatna terapia uzależnień. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się ona z kosztami, często bardzo dużymi. Na miejsce w prywatnym ośrodku nie trzeba jednak zbyt długo czekać, co jest dobrą wiadomością. Ponadto, warunki bytowe panujące w takich miejscach są bardzo dobre. Jak zaś wygląda terapia w ośrodku zamkniętym? Na początku konieczny jest detoks. Później pacjent ma możliwość uczestnictwa w psychoterapii, zarówno indywidualnej, jak i grupowej. Powszechna jest także terapia zajęciowa, która pozwala odwrócić uwagę pacjenta od uzależnienia. Leczenie niekiedy nie jest skuteczne przy pierwszej próbie i należy mieć tego świadomość.