Zakup mieszkania nigdy nie jest decyzja prostą. Najczęściej to poważna inwestycja, która na zawsze zmienia nasze życie i na wiele lat determinuje budżet domowy.
Zakup nowego mieszkania
Szczególnie trudna jest decyzja o zakupie mieszkania nowego, bardzo często bowiem nasze oszczędności lokujemy w inwestycji, której na etapie zakupu po prostu nie ma. Istnieje tylko jej wizualizacja. Pod tym względem rynek pierwotny wymaga sporej odwagi. W tym momencie bardzo istotny staje się wybór dewelopera i docelowej inwestycji. Zanim podejmiemy decyzje warto zapoznać się dokładnie z ofertą. Warto wybrać się na targi nieruchomości, gdzie w jednym miejscu spotkamy z wieloma przedstawicielami firm deweloperskich i poznamy ich oferty. Nieocenionym źródłem będzie także Internet, a w szczególności portale branżowe. Po wybraniu dwóch, trzech inwestycji które nas interesują nadchodzi pora na wizytę w biurze sprzedaży i zapoznanie się z ofertą.
Mieszkanie od dewelopera
Zgodnie z obowiązującą od 2012 r. ustawą deweloperską mamy prawo zażądać od sprzedawcy prospektu informacyjnego inwestycji, z którego dowiemy się komu powierzamy nasze pieniądze. Przede wszystkim sprawdźmy jakie doświadczenie ma nasz deweloper – w prospekcie powinny być wymienione wszystkie zrealizowane przez niego inwestycje. Dowiedzmy się czy przeciwko niemu nie jest prowadzone jakiekolwiek postępowanie egzekucyjne. Nie tylko znacząco obniża to jego wiarygodność, ale przede wszystkim zagrożone są nasze pieniądze. Sprawdźmy także, kto finansuje budowę i jak zabezpiecza interesy nabywców np. w którym banku prowadzony jest rachunek powierniczy. Przyjrzyjmy się także dokładnie inwestycji. Zawsze warto obejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek. Możemy się z niego dowiedzieć, czy w pobliżu planowane są inwestycje infrastrukturalne. Dobrze będzie jeśli będą to nowe drogi, szkoła czy sklepy. Gorzej, jeśli z planu dowiemy się, że w okolicy ma powstać spalarnia czy punkt segregacji odpadów. W perspektywie może to znacząco obniżyć wartość nawet najpiękniejszej nieruchomości.
Musimy także wiedzieć jaki jest status prawny działki, na której powstaje nasze mieszkanie i czy deweloperowi udało się uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia. Pozornie błaha broszura, jaka jest prospekt informacyjny da nam spora wiedzę o ewentualnym ryzyku, jakie wiąże się z planowaną inwestycją. Dodatkowo możemy zażądać od dewelopera sprawozdań finansowych firmy, a nawet spółek powoływanych na potrzeby budowy konkretnej nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani. Mamy także prawo do obejrzenia pozwolenia na budowę, projektu i księgi wieczystej nieruchomości. Ta pierwsza część prospektu powinna być dla nas kluczowa. Druga, przygotowywana jest na potrzeby konkretnej transakcji i zawiera szczegółowe informacje o wybranym przez nas lokalu, instalacjach i standardzie wykończenia. Oczywiście opisane są w niej także części wspólne lokalu. Bardzo często koncentrujemy się na tych szczegółowych fragmentach, pomijając mniej ciekawe dane finansowe i techniczne. Szkoda, bo w perspektywie może nas to kosztować drożej niż drobiazgi pominięte w wykończeniu wnętrza.