Fotowoltaika jak odliczyć od podatku

Fotowoltaika jak odliczyć od podatku – wraz z ilością montowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych, rośnie różnego rodzaju pula ulg, odliczeń lub dotacji, z których możemy skorzystać. Jednocześnie Polacy, którzy instalują panele solarne lub, chcą instalować panele słoneczne, są coraz bardziej świadomi tego, że możemy skorzystać z różnego rodzaju benefitów i obniżyć na przykład koszt inwestycyjny w zestaw fotowoltaiczny.

Jednym z ciekawszych rozwiązań, jest odliczenie sobie kosztów, które ponieśliśmy na położenie instalacji fotowoltaicznej od podatku dochodowego. Jest to chyba metoda najlepsza do tego, aby faktycznie dość mocno zredukować koszty, które ponieśliśmy na zestawy fotowoltaiczne. Dzięki tej metodzie naprawdę poczujemy, że nasz portfel jest grubszy. Koszty takie mogą być czasami bardzo duże. Wystarczy wspomnieć, że najczęściej, aby zrealizować inwestycję w fotowoltaikę, musimy wziąć kredyt w banku. Kiedy odliczamy sobie fotowoltaikę od podatku, musimy jednak zrobić to w odpowiedni sposób oraz spełnić przynajmniej kilka wytycznych.

Kto podlega pod możliwość, odliczenia sobie od podatku kosztów instalacji paneli solarnych?

Powiedzmy sobie wprost jeszcze jedną ważną sprawę. Kiedy odliczamy od podatku koszt instalacji fotowoltaicznej, to tak naprawdę nie jest to odliczanie samej instalacji. Instalacja fotowoltaiczna wpisuje się bowiem szerszą gamę, tak zwanych inwestycji termomodernizacyjnych budynku i tak naprawdę, jeżeli oprócz instalowania sobie paneli solarnych, które działają na korzyść naszego domu, wymieniliśmy sobie na przykład izolację termiczną, to wówczas możemy spróbować odliczyć sobie od podatku obydwie te rzeczy. Warto jednak przejść do sedna.

Fotowoltaika jak odliczyć od podatku
Fotowoltaika jak odliczyć od podatku

Możliwość odliczenia od podatku inwestycji w fotowoltaikę jest możliwa od roku 2019 i tak naprawdę, tylko inwestycje, które były wykonywane od roku 2019, podlegają pod ulgę. Jednocześnie na odliczenie sobie od podatku takich kosztów, mamy 6 lat. Czyli jeżeli na przykład instalowaliśmy sobie panele lub ogniwa fotowoltaiczne w roku 2019, to mamy czas do roku 2025 na to, aby odliczyć sobie od podatku te koszty. Druga strona medalu dotyczy tego, na jakiego typu budynku instalowaliśmy nasz zestaw fotowoltaiczny. Musi być to przede wszystkim budynek przeznaczony do celów mieszkaniowych. Nie może być to budynek wielorodzinny, a w szczególności, jeżeli jesteśmy właścicielami takiego budynku wielorodzinnego, czyli na przykład jest to budynek, w którym prowadzimy wynajem lokalów. Podobnie nie może się w ten sposób rozliczać na przykład Spółdzielnia Mieszkaniowa, która zbuduję sobie na budynku czy budynkach zestawy fotowoltaiczne. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę, że jeżeli nawet w budynku mieszka więcej niż jedna rodzina, to oczywiście możemy sobie zainwestować w fotowoltaikę i możemy sobie to od podatku odliczyć, ale musimy mieć własność na przykład przynajmniej 30% powierzchni takiego budynku.

Zobacz koniecznie:

Kolejna ważna sprawa, o której musimy pamiętać, kiedy chcemy odliczać panele fotowoltaiczne, to taka, że nie możemy odliczać instalacji fotowoltaicznej, która powstanie na budynku nowo wybudowanym. Jak wspomniano, odliczamy sobie tak naprawdę koszty poczynione na termomodernizację budynku, natomiast jeżeli budynek jest nowy, to żadnej modernizacji tak naprawdę aktualnie nie może być.

Jeżeli chcemy odliczyć sobie od podatku, koszty poczynione na fotowoltaikę, musimy w odpowiednim urzędzie skarbowym, złożyć razem z naszym zeznaniem podatkowym PIT, załącznik PIT-0, w którym to musimy oczywiście pokazać, jakie koszty ponieśliśmy na wybudowanie naszych instalacji fotowoltaicznych. Dodatkowo musimy to podeprzeć dowodami.

Ile możemy odliczyć sobie od podatku?

Jeżeli mówimy już w konkretnie o kwocie, jaką możemy sobie odliczyć od podatku, to jak się okazuje, jest to całkiem spora cyfra, ponieważ wynosi ona 53 000 zł. Nikt do końca nie wie, skąd taka kwota akurat, ale warte podkreślenia jest to, że większość konsumenckich instalacji fotowoltaicznych zamyka się w przedziale 30 000 zł, jeżeli chodzi o wszystkie czynności związane z budowaniem takiej instalacji. Tak naprawdę większość osób, które wybudowały swoje instalacje fotowoltaiczne po roku 2019 może, w zasadzie postarać się o zwrot kosztów takiej inwestycji. Oczywiście, jeżeli na przykład w rozliczeniu podatkowym mieli 30 000 zł podatku do zapłacenia, a fotowoltaika kosztowała 40 000 zł, to trzeba oczywiście pamiętać o tym, że odliczyć możemy sobie maksymalnie 30 000 zł.

Co podlega pod odliczenie?

Tak naprawdę nie musimy odliczyć sobie tylko i wyłącznie samych paneli fotowoltaicznych, czy falownika. Możemy tak naprawdę w te koszty wrzucić niemal wszystko, co było związane z instalacją tych paneli fotowoltaicznych, czyli usługi monterskie, materiały budowlane, kable, a nawet usługi projektowe takiej instalacji, ponieważ to wszystko, jest oczywiście naszym kosztem, poniesionym na termomodernizację. Warto również podkreślić, że musimy na wszystkie takie koszty mieć potwierdzenie, czyli paragon bądź fakturę. Bez tego żaden Urząd Skarbowy nie będzie w stanie nam prawidłowo rozliczyć odpisu.