Jak działa hostel?

Hostel jest często wybieraną alternatywą dla hoteli i pensjonatów. Zazwyczaj jest tańszy i funkcjonuje na nieco innych zasadach. Jak działa hostel i czego możemy się po nim spodziewać?

Czym jest hostel?

Hostelem nazywane jest miejsce, w którym możemy wynająć nocleg. Zazwyczaj jest to budynek poświęcony właśnie temu celowi, inaczej niż w przypadku pensjonatów B&B. W przypadku tych drugich pokoje wydzielone są z prywatnego domu. Hostel zazwyczaj natomiast składa się wyłącznie z pokoi na wynajem oraz pomieszczeń gospodarczych umożliwiających jego prowadzenie. Charakterystyczną cechą hostelu jest możliwość wynajęcia pokoju wieloosobowego, co umożliwia znaczące obniżenie kosztów noclegów. W pokojach znajduje się zazwyczaj kilka łóżek, niekiedy również piętrowych. Ze względu na niską cenę zakwaterowania z hosteli często korzystają osoby studiujące oraz podróżujące budżetowo.

Skąd pochodzi hostel?

Idea hosteli przywędrowała do nas z terenów niemieckich. W 1909 roku niemiecki nauczyciel nazwiskiem Richard Schirrmann wpadł na pomysł otworzenia tego typu przybytku dla uczniów i studentów podróżujących w ramach wycieczek szkolnych.

Pierwszy hostel

Pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem i szybko spłynęły pieniądze na jego realizację. Wkrótce otwarty został pierwszy hostel. Mieścił się on w miejscowości o nazwie Altena. Jego pokoje z czasem zostały przerobione na muzeum i obecnie właśnie w takiej formie możemy je obejrzeć.

Powstanie DJH

Na tym jednak twórca hostelu nie poprzestał. W 1919 roku założył organizację pożytku publicznego, którą nazwał Deutsches Jugendherbergswerk. Znana jest ona przede wszystkim pod skrótowcem DJH. Miała ona za zadanie popularyzować ideę hosteli jako miejsc, w których będą mogły zatrzymywać się osoby studenckie podróżujące po terenie kraju, a także poza jego granicami.

Idea rozprzestrzenia się

DJH spełniło swoją rolę i błyskawicznie spopularyzowało ideę hosteli. Do 1932 na terenie Niemiec otwarto ich blisko 2 tysiące. W tym też roku powołano organizację międzynarodową, która miała za zadanie szerzyć tradycję hosteli poza granicami Niemiec. Obecnie działa ona na terenie 80 krajów.

Hostele dzisiaj

W czasie pierwszej i drugiej wojny światowej wiele hosteli zostało zamkniętych, a inne zostały przejęte przez państwo i oddane do celów wojskowych. Dopiero w latach 60. i 70-tych zaczęły ponownie służyć swoim celom i znów podbijać świat, umożliwiając tanie podróże.

Czym hostel różni się od hotelu?

Choć słowa hotel i hostel różnią się zaledwie obecnością jednej głoski, nie należy ich mylić. Mogłaby nas czekać niespodzianka – zarówno jeśli chodzi o cenę noclegu, jak i jego standard.

Liczba osób w pokoju

nocowanie-ŚwinoujściePodstawową i najbardziej charakterystyczną różnicą między hostelem a hotelem jest liczba osób przypadających na hotel. Jeśli wybieramy się do hotelu, naturalnym jest dla nas, że w wynajmowanym pokoju mieszkać będziemy samodzielnie, nawet jeśli jest to pokój kilkuosobowy. Inaczej jest w przypadku hostelu. Jeśli zarezerwujemy łóżko w hostelu to musimy liczyć się z tym, że do naszego pokoju zakwaterowanych może zostać kilka zupełnie obcych osób, które w tym samym czasie zatrzymają się w danym przybytku. Pokoje w hostelu mogą być małe, czyli mieścić zaledwie  2 lub 3 osoby. Wówczas spodziewać się możemy niewielkiego pokoju z kilkoma łóżkami, pojedynczymi lub piętrowymi. W hostelach często możemy spotkać także pokoje wieloosobowe, w których zastaniemy szeregi łóżek. Jedyna szansa na samodzielny pokój w hostelu występuje wtedy, gdy jest to przybytek rzadko uczęszczany, lub ma akurat wyjątkowo małe obłożenie. Wówczas osoba prowadząca hostel może pójść nam na rękę i umieścić nas w osobnym pokoju dla naszej wygody. Innym sposobem na uniknięcie noclegu w towarzystwie obcych osób jest wspólne podróżowanie z grupą znajomych. Wówczas może udać się wynająć pokój hostelowy odpowiadający liczbie osób w grupie. W ten sposób spędzimy noc w znanym sobie towarzystwie.

Zobacz koniecznie:

Standard pokoi

Hostel od hotelu różni się także standardem. Regułą jest, że wynajmując pokój w hotelu otrzymujemy dostęp do własnej łazienki, a często również i do kuchni lub chociaż aneksu kuchennego. Inaczej będzie w przypadku hostelu. Wiedząc już, że w hostelu wspólne są nawet pokoje, zapewne domyślamy się także, że nie ma co liczyć w nich na prywatną łazienkę. Przeciwnie. Pomieszczenia takie jak toalety, ubikacje, kuchnie i jadalnie również stanowią przestrzenie wspólne dla wszystkich osób, które zdecydowały się wynająć w danym terminie łóżko w hostelu. Z tego względu hostel jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla tych z nas, którzy lubią poznawać nowych ludzi i nie stronią od towarzystwa. Łatwiej będzie nam odnaleźć się w hostelu również wtedy, gdy nie cenimy sobie szczególnie wysoko prywatności czy nadmiernych wygód, a więc nie zepsuje nam humoru czekanie na zwolnienie się łazienki czy też kuchni.

Cena noclegu

Ostatnią i być może najważniejszą różnicą między hostelem a hotelem jest cena noclegu. Być może hostel ma niższy standard niż pokoje hotelowe, ale to właśnie dzięki temu może być tak tani. Wynajęcie łóżka w hostelu będzie dla naszego portfela dużo łaskawszym rozwiązaniem niż wynajęcie całego pokoju z łazienką i aneksem kuchennym w hotelu.