Na czym polega rehabilitacja?

Z rehabilitacją miało do czynienia wielu z nas. Niestety, bardzo mylnym jest stwierdzenie, że rehabilitacja to niemal to samo co fizjoterapia. Czy jest to dobre porównanie? Nie! Absolutnie nie. Fizjoterapia jest jedną z części rehabilitacji, a na samą rehabilitację składa się wiele elementów, które razem tworzą całość. Każdy gabinet rehabilitacyjny to miejsce, w którym na różne sposoby wykonywane są działania mające na celu poprawić jakość zdrowia danego pacjenta. Oczywiście forma rehabilitacji może być różna, w zależności od tego, z jakim problemem się zmagamy. Jedno rehabilitują się po przebytej kontuzji, inni walczą z chorobą, która od urodzenia wymaga odpowiednich działań rehabilitacyjnych. Na czym więc dokładnie polega rehabilitacja? Jakie działania wchodzą w jej zakres? Kiedy korzystamy z pomocy osoby oferującej usługi rehabilitacyjne?

Czym jest rehabilitacja?

Według ogólnego pojęcia, jest to zakres działań, których celem jest przywrócenie pacjenta społeczeństwu i poprawienie jego jakości życia. Rehabilitacja to zespół działań medycznych, społecznych, jak również i zawodowych, które muszą iść ze sobą w parze, by można było osiągnąć zamierzone efekty http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/rozwiazywane-problemy/. Niestety, w Polsce ten zakres medycyny mocno szwankuje. Jest to związane przede wszystkim z bardzo ograniczoną refundacją ze strony NFZ, co sprawia, że tylko gabinet rehabilitacyjny prywatnie jest szansą na to, by móc poprawić jakość życia pacjentów i wpłynąć na ich dalszą samodzielność. Niestety, nie każdego na to stać, co sprawia, że w wielu przypadkach stan zdrowia chorego lub kontuzja wywołana danym wypadkiem postępuje i nie ma szans na to, by móc ją wyleczyć. Czas nie działa tutaj na korzyść, co także znacząco wpływa między innymi na to, jak wygląda droga wyjścia z choroby lub kontuzji. W innych krajach temat rehabilitacji obejmuje szereg różnego rodzaju działań. Oprócz samego rehabilitanta, dana osoba otrzymuje fachową pomoc psychologiczną, jeśli istnieje taka potrzeba, a także wsparcie w kwestii zakupu niezbędnych produktów medycznych, czy dodatków do jeszcze skuteczniejszej rehabilitacji. Zazwyczaj cały ten proces oprócz tego, że jest bardzo skomplikowany, to dodatkowo także jest on czasochłonny. W większości przypadków rehabilitacja nie sprowadza się do jednorazowej wizyty, ale związana jest ona z ciągiem zabiegów, które razem wpływają na to, jak postępuje choroba, a dokładniej jak wygląda jej leczenie lub próba jej leczenia.

 

Wybór odpowiedniego gabinetu rehabilitacyjnego

Nie każdy rehabilitant jest sobie równy i tak, jak w przypadku wszelkich innych zawodów, tak również i w tej kwestii trudno jest uogólnić wszystkich w jedną całość. Każdy jest inny, każdy ma inne podejście do pracy, inne doświadczenie, inny zakres wiedzy. Jeśli chcemy, aby dany gabinet rehabilitacyjny pomógł nam poprawić naszą jakość życia, pozwolić nam wrócić do pełnej sprawności fizycznej, czy po prostu dać nam możliwość lepiej żyć, to rzeczą wiadomą jest fakt, by współpracować tylko i wyłącznie z najlepszymi. Nie wybierajmy pierwszego lepszego rehabilitanta, tylko dlatego, że taki znajduje się w naszej miejscowości http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/fizjoterapia/. Czasami lepiej jest odwiedzić dany gabinet rehabilitacyjny dalej, ale mieć przy tym pewność tego, że tam właśnie otrzymamy fachowe wsparcie i pełną opiekę, która da nam efekty, na jakich tylko nam zależy. Jest to niezwykle ważny aspekt, o jakim należy pamiętać, jeśli chcemy być zadowoleni z jakości świadczonych usług. Jak więc wybrać odpowiednie dla nas miejsce? Bez wątpienia warto sprawdzić wszelkie opinie w sieci. Dziś bowiem z możliwością Internetu możemy tak naprawdę wszystko. Wystarczy wpisać nazwisko danego rehabilitanta, by móc otrzymać na jego temat wszelkie niezbędne informacje. Jeśli widzimy zadowolonych pacjentów, którym dana osoba pomogła wyjść z danej choroby lub znacząco wpłynęła na ich jakość życia, to mamy większą pewność, że i nam ona będzie w stanie pomóc tak, jak tego chcemy. Jeśli jednak widzimy opinie negatywne, to czyż chcemy takiej osobie zaufać i taki właśnie gabinet rehabilitacyjny odwiedzić? Z całą pewnością nie! 

Rehabilitacja na NFZ lub prywatnie

Ten temat budzi niestety bardzo wiele kontrowersji i jeśli chodzi o nasz kraj, nie możemy się temu dziwić. Próbując bowiem dostać się na wizytę, bardzo często musimy odczekać kilka miesięcy, by można było się zapisać na dany termin. Jak ma więc to dać skuteczność, jeśli ktoś jest po kontuzji i konieczna jest natychmiastowa pomoc, by dany gabinet rehabilitacyjny mógł przywrócić pacjenta do sprawności? Jak poprawić komfort życia dziecka niepełnosprawnego, jeśli tylko i wyłącznie regularna rehabilitacja wchodzi tutaj w grę? W takich przypadkach tylko opieka prywatna okazuje się tutaj być bardzo dobrym wyborem i na tym właśnie należy w pełni się skupić. Jeśli mamy możliwości finansowe, jesteśmy na dobrej drodze. Jeśli niestety nasze fundusze nie pozwalają nam na prywatną opiekę, wówczas można starać się o różnego rodzaju zbiórki pieniędzy i instytucje, które pomagają osobom potrzebującym pomocy medycznej, ale nie mogącej sobie na nią pozwolić.