Odchudzanie pod kierunkiem trenera personalnego

Ogromny, praktycznie nieograniczony dostęp do różnego rodzaju przekąsek, gotowej żywności pełnej niezdrowych tłuszczów, jedzenia typu fast-food powoduje plagę nadwagi i otyłości we wszystkich grupach wiekowych. Niezdrowe nawyki żywieniowe przekazywane są już małym dzieciom. Kupowanie ciasteczek, chipsów, napojów słodzonych prowadzi do otyłości. Przybrać na wadze nie jest sztuką. Problem jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Wiele osób próbuje różnych diet-cud , fit – produktów wynalezionych przez samozwańcze trenerki-celebrytki i bardzo szybko zniechęca się do dalszej pracy nad sobą, bo nie widzi efektów. Takim ludziom może pomóc trener personalny.

Odchudzanie – długi proces

Osoby, które podejmują decyzję o odchudzaniu, powinny być przygotowane na długi proces, w którym najważniejsza jest zmiana mentalna i nowe nastawienie do stylu życia. Nie ma diet cud, wszelkie koktajle, tabletki na odchudzanie, cudowne środki spalające tkankę tłuszczową to oszustwo – czasami bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia oraz wyciąganie pieniędzy od ludzi, którzy mają realny problem z wagą.  Nie jest możliwe schudnięcie z 80 kilogramów do 60 kilogramów w miesiąc, bo byłby to stan zagrożenia życia. Wiele osób wierzymy w reklamowe zapewnienia, we wszelkie mity opowiadane przez różnej maści ekspertów umieszczających filmiki z odchudzania najpopularniejszych portalach. Zaczyna dietę i trening, a po kilku dniach przychodzi zwątpienie i zrezygnowanie, bo waga ani drgnie. Podejmując decyzję o odchudzaniu trzeba być długą, powolną drogę do wymarzonej sylwetki i realnie ustalić sobie cel. W przeprowadzeniu przez proces odchudzania pomaga trener personalny, który opracowuje indywidualny program ćwiczeń i diety dobrany do potrzeb klienta.

Korzyści ze współpracy z trenerem personalnym

Znajomość z trenerem personalnym rozpoczyna się od przeanalizowania nawyków żywieniowych klienta. Jest to podstawa do zmiany trybu życia i ustalenia diety, która będzie skutkowała mniejszą wagą. Eliminacja  błędów i złych przyzwyczajeń nie raz jest kluczem do szczupłej sylwetki. Doradca personalny wprowadza w diecie konieczne zmiany i daje reguły i zasady żywieniowe, do których trzeba się dostosować. Lepsze efekty odchudzania osiąga się, łącząc dietę z treningiem fizycznym, najlepiej wykonywanym pod kontrolą doświadczonego trenera personalnego, który narzuca tempo  i modyfikuje je, kontroluje prawidłowość wykonania ćwiczenia oraz reaguje na niespodziewane wydarzenia, np.: kontuzje.

Plusy ćwiczenia pod okiem trenera osobistego

Osoby ćwiczące z trenerem personalnym bardzo zyskują. Po pierwsze mają nieustanne wsparcie i motywację ze strony swojego trenera, co pomaga w chwilach trudniejszych, kiedy wkrada się zwątpienie w sens treningu, bo nie spada waga, czy efekty treningowe są niezadowalające. Podczas ćwiczeń trener osobisty obserwuje ćwiczącego, koryguje błędy, mówi, jak poprawnie wykonać ćwiczenie. Takie wsparcie zapewnia lepszą pracę mięśni i zwiększa efektywność. Prawidłowe wykonywanie ćwiczenie to także bezpieczeństwo klienta, ponieważ zmniejsza się ryzyko kontuzji. Praca z trenerem osobistym to oszczędność czasu. Godzina zajęć pod okiem profesjonalisty daje o wiele lepsze efekty niż samodzielne ćwiczenie. Poza tym są to ćwiczenia regularne, według rozpisanego harmonogramu, więc czas na nie jest zarezerwowany w planie dnia. W przypadku ćwiczeń samodzielnych bywa różnie – nie zawsze jest czas, często „wyskakuje coś niespodziewanego”, co zaburza rytm samodzielnych ćwiczeń. Trenując z trenerem personalnym, klient nie traci czasu na aktywność, która nie przynosi żadnego rezultatu.  Specjalista od treningu osobistego może zaproponować dodatkowe zabiegi, które wspomagają odchudzanie, np.: modelują sylwetkę, poprawiają elastyczność skóry i poprawiają samopoczucie.

Po odchudzaniu

Odchudzanie to nie tylko bieżące zrzucenie wagi. Równie ważne jest utrzymanie idealnej wagi, którą udało się osiągnąć dzięki wyrzeczeniom, ciężkiej pracy i pomocy trenera personalnego. Do zaleceń trenera należy się stosować już zawsze. Powrót do starych nawyków żywieniowych skutkuje efektem jo-jo i powrotem do starej, niechcianej wagi. Odchudzanie to przede wszystkim zmiana stylu życia i przyjęcie na stałe optymalnego sposobu żywienia, dostosowanego do potrzeb organizmu. Trener personalny, który prowadzi podopiecznego przez proces odchudzania, uczy nowych, lepszych i zdrowszych nawyków żywieniowych. Najważniejsze jest wyrobienie w sobie nawyku aktywności fizycznej i zdrowego jedzenia, np.: unikanie smażonych potraw i fast-foodów.

Zrzucenie zbędnych kilogramów pozytywnie wpływa na organizm i jest polecane jako profilaktyka wielu chorób. Jednak powinno się ono odbywać pod okiem osoby wykwalifikowanej i doświadczonej, np.: trenera personalnego, który zadba o to, aby proces odchudzania był skuteczny, a co najważniejsze bezpieczny dla zdrowia. Trener personalny tworzy plan treningu dla każdego klienta i nadzoruje jego staranną realizację. Pierwsze efekty pracy widać w niedługim czasie.