Dom drewniany pod klucz – zalety i wady

Od kilku już sezonów dużym powodzeniem cieszą się domy wykonane w technologii drewnianej. Jak się okazuje są one nie tylko efektowne, ale też i nadzwyczaj atrakcyjne pod względem poniesionych kosztów zakupu. Zakup nieruchomości to nie lada wyzwanie zwłaszcza dla osób, które poszukują swojego pierwszego wymarzonego domu. Czym kierować się przy wyborze nowego miejsca zamieszkania? Czy inwestowanie w domy z drewna się opłaca? Jakie są zalety i wady domów wykonanych w technologii drewnianej? 

Domy drewniane – rodzaje

Domy drewniane
Domy drewniane

Znaczna większość z nas domy drewniane kojarzy jedynie z budowlami letniskowymi, z których korzystamy zazwyczaj przez krótki okres czasu i to w sezonie, kiedy pogoda za oknem dopisuje. Oprócz domków letniskowych na polskim rynku nieruchomości dostępne są również domy z drewna całoroczne. Zastanawiasz się, co to oznacza w praktyce? Odpowiedź na to pytanie zawarta została już w samej nazwie, otóż domy całoroczne są budowlami przystosowanymi do zamieszkania, które umożliwiają domownikom komfortowe funkcjonowanie. 

Konstrukcja domu z drewna całorocznego pod klucz przygotowana może być w formie szkieletowej lub po prostu z bali. Pierwsza z nich wyróżnia się oczywiście tym, że wszystkie elementy drewnianych ścian powstają w trakcie prac na hali produkcyjnej, są to tzw. prefabrykaty, które następnie przywożone są na miejsce budowy i tam łączone ze sobą. Budowa domów z bali jest nieco bardziej czasochłonnym procesem, a to z tego względu, że konstrukcja powstaje bezpośrednio na wyznaczonym do tego terenie. Bale układane są jedna po drugiej tworząc tym samym niepowtarzalny i charakterystyczny wzór, który widoczny jest nie tylko z zewnątrz, ale też i wewnątrz budynku. Domy z bali najczęściej spotkać możemy w górskich miasteczkach, gdzie są pewnego rodzaju wizytówką kultury i historii tych regionów.

Jeżeli rozważasz nabycie drewnianego domu pod klucz to koniecznie zapoznaj się z zaletami oraz wadami tego rodzaju budowli. Te znajdziesz poniżej. 

Zalety domów drewnianych pod klucz

Zakup domy wykonanego w technologii drewnianej pod klucz, czyli gotowego do zamieszkania jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku osób, które nie chcą tracić zbędnego czasu na zajmowanie się pracami związanymi z projektowaniem, budowaniem i wykończeniem domu. Po dokonaniu wszystkich należytych formalności nabywca może praktycznie wprowadzać się do środka, bez konieczności zmagania się z długim i uciążliwym remontem. 

Niezależnie od tego czy jesteśmy osobami fizycznymi, czy firmą inwestującą w domy drewniane musimy przygotować się na niemałe zaskoczenie jaki jest fakt, że budowa takiego domu nie trwa dłużej niż pięć-sześć miesięcy. Tak krótki czas realizacji jest wynikiem zastosowania naturalnego surowca łatwego do obróbki. Krótszy okres budowy przekłada się w dużej mierze na koszty, oczywiście w pozytywnym sensie znaczenia tego słowa. Budowa domów z drewna jest o wiele tańsza niż tych standardowych – murowanych.

Warto również pamiętać, o tym, że domy z drewna są niezwykle przyjazne środowisku i to nie tylko ze względu na materiał ich wykonania. Domy z bali czy te szkieletowe są budowlami niezwykle energooszczędnymi, w tym przypadku możliwe jest zastosowanie tańszych, ale równie skutecznych systemów ogrzewania. 

Wady domów drewnianych pod klucz

Jeśli decydujemy się na zakup gotowego domu z drewna pod klucz, to musimy liczyć się z tym, że zarówno wewnętrzny układ pomieszczeń, jak i wykończenie wnętrza nie do końca odpowiadać będzie naszym osobistym upodobaniom. W większości przypadków takie sytuacje zazwyczaj kończą się przeprowadzeniem kolejnego remontu co wiąże się z dodatkowymi wydatkami. 

Kolejną wadą domów drewnianych z pewnością jest konieczność regularnego impregnowania powierzchni drewnianej. Czynność tę należy powtarzać raz-dwa razy do roku, niemniej jednak jest ona niezwykle istotna i pomocna w zachowaniu idealnego wyglądu domu. Impregnacja to najprostszy a zarazem najtańszy sposób na skuteczne zabezpieczenie drewna przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz szkodnikami, które wnikając w głąb drewna mogły by przyczynić się do naruszenia całej konstrukcji. 

Oprócz tego warto również pamiętać o tym, że domy z drewna nawet te zakupione bezpośrednio od dewelopera nigdy nie będą tak trwałe i wytrzymałe jak domy murowane, które bardzo często określane są mianem domów pokoleniowych. To, że dzisiaj mieszkamy w nich my nie może dać nam gwarancji tego, że za kilkadziesiąt lat będą mieszkać w nich nasze wnuki.

Podsumowując, domy wykonane w technologii drewnianej podobnie jak te tradycyjne murowane posiadają wiele zalet, ale nie są też pozbawione wad. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Pamiętaj, o tym, że zakup domu jest dosyć kosztowną inwestycją w przyszłość. Nowoczesne domy z drewna są budowlami niezwykle wytrzymałymi i trwałymi, które wbrew opinii zwolenników domów murowanych są w stanie idealnym wytrzymać dobrych kilkadziesiąt lat.