Dom z kontenera – nowoczesne podejście do budownictwa

Dom z kontenera – nowoczesne podejście do budownictwa: nowoczesne metody budownictwa pozwalają na wykorzystywanie oryginalnych i często, wręcz zadziwiających materiałów, jak na przykład kontenery morskie. 

Skąd wzięła się moda na domy z “klocków Lego”? 

kontenery-morskie-sprzedaz

Wszystko zaczęło się w Ameryce i krajach skandynawskich, gdzie z kontenerów morskich zaczęto produkować domy. To ekologiczna, bardziej wydajna i tańsza metoda budowania domów, w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Dom z kontenera można postawić już w zaledwie 4 tygodnie. Kilka lat temu takie mieszkania były zarezerwowane wyłącznie dla najbogatszych i najbardziej zamożnych. Współcześnie jednak na przerobienie kontenera morskiego na dom może pozwolić sobie każdy, ponieważ kwota takiej inwestycji nie jest zaporowa. Ocieplenie takiego mieszkania i zapewnienie prądu i mediów również nie jest kosztownym procesem. Określanie domów z kontenerów morskich mianem klocków Lego wzięło się z możliwości dowolnej konfiguracji budynków powstających tą metodą. Istnieje możliwość zamówienia pojedynczego kontenera, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby zainwestować w kilka i stworzyć oryginalne mieszkanie zarówno parterowe jak i piętrowe. Ogranicza nas jedynie nasza kreatywność i budżet, ponieważ należy zakupić odpowiednią ilość modułów i zlecić ich budowę. 

Polecamy:

Proces budowy domu z kontenerów

Wszystko należy zacząć od wyboru odpowiedniego kontenera i zakupienie go. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich jak morskie, które były wcześniej używane na statkach oraz nowe, zaprojektowane specjalnie do użytku mieszkalnego. Warto zainteresować się obiema opcjami, ponieważ każda niesie ze sobą określone korzyści. Kontener morski z pewnością będzie tańszy, jednak wymiary będą ograniczone. Moduły, które przeznaczone są stricte pod budowanie domów mają bardziej elastyczny zakres wymiarów. Warto zaznaczyć, że świetnym pomysłem może okazać się zakup większej ilości kontenerów morskich po niższej cenie i zaprojektowanie oryginalnego, niepowtarzalnego i jedynego w swoim rodzaju domu. Kontenery morskie w przeszłości przebyły wiele. Z tego powodu należy je odpowiednio zaadaptować do nowej roli, którą będą pełnić. Pomimo tego, że takie skrzynki są raczej wytrzymałe przez wykorzystanie stali nierdzewnej ocynkowanej, pokrytej ochronną warstwą farby i żywicy epoksydowej to należy dodatkowo wzmocnić i zabezpieczyć konstrukcje. Z tego powodu jej rdzeń dodatkowo powinno się zabezpieczyć belkami i profilami. Niezbędne również będzie piaskowanie ścian, które ma na celu pozbycie się starych farb i szkodliwych substancji. Teren pod fundamenty dla kontenera morskiego, będącego domem nie jest bardzo wymagający. Dodatkowo w przypadku mniejszych mieszkań nie jest wymagane nawet wylewanie fundamentów. Wylanie lawy fundamentowej będzie wymagane jedynie w przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji. Najważniejsze przy budowie domu z kontenerów morskich będzie zapewnienie równego i twardego gruntu, które będą gwarantować stabilność i bezpieczeństwo. W zależności od ukształtowania terenu możliwa będzie konieczność zapewnienia punktów podparcia budynku ze względu na możliwość osiadania bryły w miarę upływu czasu. W przypadku posadowienia domu z kontenerów morskich należy pamiętać, że w świetle prawa dom bez fundamentów jest pojmowany jako tzw. budynek tymczasowy, więc jeśli budynek ma być stałym miejscem zamieszkania konieczne będzie wylanie fundamentów. 

Istotną kwestią w przypadku budowy domów z kontenerów morskich jest ocieplenie takiego budynku. Stalowa blacha nie należy do najbardziej odpornych na zimno materiałów. Z tego powodu należy użyć dodatkowej otuliny (minimum 15 cm izolacji zewnętrznej). Jednak do tego procesu wykorzystuje się materiały niezwykle łatwo dostępne jak styropian, poliuretan PUR lub wełna mineralna, mocowanych najczęściej na ściennych kratownicach. W przypadku ogrzewania najczęściej korzysta się z dwufunkcyjnego kotła gazowego, który umożliwia ogrzewanie podłogowe. Popularna również jest instalacja elektryczna. Z droższych możliwości istnieje opcja wykorzystania paneli słonecznych czy pompy ciepła. 

Zalety i wady domów z kontenerów morskich

Do największych zalet domów wykonywanych w ten nowoczesny sposób z pewnością należy zaliczyć ekologiczny sposób budowy. Dodatkowo niezwykle szybki proces, już w kilka tygodni możemy zamieszkać w domu swoich marzeń. Cena również jest przystępna dla wszystkich. Kwota budowy takiego mieszkania zaczyna się już nawet od 50 tysięcy złotych. Możliwość dowolnej konfiguracji i personalizacja zdecydowanie jest świetną opcją dla wszystkich kreatywnych osób, które pragną wyróżnić się oryginalnym i niepowtarzalnym domem. Wadą domów z kontenerów morskich mogą być kwestie prawne, ponieważ w przypadku braku fundamentów budynek nie będzie spełniał warunków do uzyskania zgody na doprowadzenie mediów w rodzaju prądu i wody. Sam montaż może być problemem, ze względu na konieczność wynajęcia dźwigu oraz zapewnienie odpowiedniego terenu pod budowę. Styl takich domów również jest specyficzny i nie każdemu może odpowiadać, dlatego decyzję o budowie takiego domu należy przemyśleć. 

MM Logistic Transport Norwegia
Grodzka 20/6
70-560 Szczecin
793 008 523
www.mmlogistics.com.pl