Ubezpieczenia OC – cechy szczególne, rodzaje, wybór odpowiedniej polisy

Ubezpieczenia OC – cechy szczególne, rodzaje, wybór odpowiedniej polisy. Zabezpieczenie finansowe od jakichkolwiek wyrządzonych szkód i usterek to bardzo ważny aspekt zarówno każdego kierowcy, jak i osoby prywatnej oraz jej codziennego życia. Choć zazwyczaj polisa ta kojarzona jest aspektem komunikacyjnym, to w rzeczywistości posiada ona dużo szerszy zakres zastosowania. Czym jest ubezpieczenie OC? Jakie rodzaje polisy oferuje ówczesny rynek? Jak wybrać odpowiedni pakiet zabezpieczeń? Czy jest to świadczenie obowiązkowe czy dobrowolne?

Czym jest polisa OC?

Ubezpieczenia OC to pewnego rodzaju zabezpieczenia finansowe od odpowiedzialności cywilnej, które dają ochronę podczas wypadku, uszkodzenia mienia lub kolizji komunikacyjnej. Dają one pewnego rodzaju gwarancję majątkową osobie ubezpieczonej, podczas gdy ta wyrządziła jakąkolwiek szkodę wskutek czynu niedozwolonego. Ochrona ta jest czasowa, a jej poszczególne warunki ustala instytucja wydająca polisę. Wszystkie zasady postępowania określone są w precyzyjnie przygotowanej umowie oraz regulaminie ubezpieczenia. 

Rodzaje ubezpieczeń OC

Zabezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to świadczenie, które można sklasyfikować w różnorakim ujęciu. Jednym z typu ochrony jest polisa osób fizycznych, do której należą ubezpieczenia:

– z tytułu posiadania pojazdu mechanicznego,
– w życiu prywatnym,
– z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
– z tytułu wykonywanego zawodu,
– za produkt,
– z tytułu wykonywanej funkcji, itp. 

Każda z wyżej wymienionych polis chroni przed ustalonymi wydarzeniami, skutkami i w danym zakresie określonego typu. Ubezpieczenia OC w szczególny sposób mogą ułatwić postępowanie odszkodowawcze, jak również zapewnić ochronę finansową zarówno osobie, która wyrządziła zniszczenie, jak i poszkodowanemu. 

Kiedy warto się ubezpieczyć?

Sensownego zabezpieczenia odpowiedzialności cywilnej warto szukać nie tylko w momencie pozyskania pojazdu, ale przede wszystkim myśląc o własnym życiu i ochronie majątkowej. Przydaje się ono w wielu sytuacjach codziennych, które najczęściej wynikają niezależnie od nas. Ubezpieczenia OC to powszechne i skuteczne rozwiązanie w przypadku:

 • posiadania własnej nieruchomości, 
 • podnajmowania innej osobie powierzchni użytkowej – mieszkania, biura, 
 • posiadania dzieci, 
 • aktywnego trybu życia np. częstego przemieszczania się rowerem, 
 • posiadania psa, kota lub innego zwierzęcia, które może wyrządzić szkodę, itp. 

ubezpieczenie firmyUbezpieczenie OC https://www.fullpolisa.pl/ okazuje się niezmiernie przydatne, gdy nastąpi niespodziewane zalanie sąsiada, wybicie komuś okna w domu czy aucie, uszkodzenia pojazdu podczas kolizji rowerowej, ugryzienie kogoś przez naszego pupila, zabrudzenie jego odzieży i innych rzeczy czy wypadek spowodowany naszym niedopatrzeniem np. poprzez brak odśnieżonej części prywatnej posesji.
Wiele z tych sytuacji może spowodować nieprzewidywalne kłopoty, jednakże z odpowiednio dobraną polisą na życie, każda z nich przerodzi się w niewielki i nieszkodliwy incydent.

Ubezpieczenie OC – zobowiązanie dobrowolne czy obowiązkowe?

Ochrona majątkowa to zabezpieczenie, które umożliwia złagodzenie skutków wyrządzonej szkody. Polskie prawo reguluje obowiązek wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia w stopniu obowiązkowym i dobrowolnym. Które ze świadczeń jest wymagana, a które podejmowane z własnej woli?

 1. Obowiązkowe ubezpieczenia OC https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ac-samochodu-ciezarowego-i-dostawczego/olsztyn/

– z tytułu wykonywanego zawodu – dotyczy profesji takich jak: adwokat, notariusz, sędzia, komornik, architekt, agent ubezpieczeniowy, pośrednik nieruchomości, rolnik, itp.,
– użytkowników, przewoźników oraz przedsiębiorców związanych z transportem lotniczym i jego działalnością w ruchu statków powietrznych,
– posiadaczy pojazdów mechanicznych,
– organizatorów imprez masowych – zawodów sportowych, festynów, koncertów, itp. ,

 1. Dobrowolne ubezpieczenia OC

– polisa osób prywatnych i fizycznych,
– osób wykonujących zawód związany ze służbą zdrowia,
– nauczycieli, wychowawców i pedagogów,
– członków władz spółek kapitałowych,
– właścicieli strzeżonych parkingów samochodowych,
– użytkowników jachtów śródlądowych,
– krajowych i międzynarodowych przewoźników drogowych, itp. 

Jak wybrać odpowiednią i najbardziej przydatną polisę OC?

Dobór odpowiedniego rozwiązania, które zapewni ochronę majątkową, uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim powinno być ono dopasowane do własnych potrzeb, możliwości oraz wymagań. Głównym aspektem jest określenie celu ubezpieczenia i jego przeznaczenie. Ponadto warto skupić się na szczegółach oferowanej umowy – wysokości odszkodowania, przypadkach, w których polisa nie ma mocy, a pieniądze nie zostaną wypłacone, jak również długości trwania ubezpieczenia. 

Wśród najważniejszych czynników warunkujących wybór ubezpieczenia są:

 • zakres ochrony OC,
 • cena polisy,
 • dodatkowe usługi i opcje, 
 • popularność i opinie dotyczące ubezpieczyciela, 
 • wypłacalność firmy
 • sposób załatwiania formalności i zgłaszania szkód, 
 • czas postępowania, w przypadku wystąpienia szkody, 
 • możliwość ustalenia warunków i kwot odszkodowania, 
 • sposób naprawy,
 • udział własny w szkodzie, 
 • stosunek ceny do jakości świadczenia, 
 • wiele innych. 
Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/