Wybór monitora. Najważniejsze parametry

Aby wybrać odpowiedni monitor komputerowy, potrzebny będzie przegląd wielu parametrów. Najważniejszymi z nich są rodzaj matrycy, rozdzielczość bądź proporcje ekranu. Jednak dla największego grona osób głównym problemem jest określenie budżetu. Zależy on od przeznaczenia sprzętu, ponieważ widoczna jest rozpiętość cenowa między monitorami specjalistycznymi a biurowymi.

W jaki sposób określić budżet?

Najprostsze monitory, przeznaczone do doraźnego użytku domowego kosztują w okolicach 600 złotych. Posiadają one rozdzielczość Full HD oraz odświeżanie 60-75 Hz. Aby sprostać wymaganiom gracza, najlepsze będą te opatrzone matrycą TN lub VA. Charakteryzują się one szybkim czasem reakcji, czyli najważniejszą funkcją podczas rozgrywki. W tym przypadku równie ważnym aspektem będzie częstotliwość odświeżania, która im wyższa, tym lepsze doznania z gry https://vobis.pl/monitor-29-cali. Sugeruje się, że częstotliwość powinna osiągać poziom 240 Hz, bez względu na rozdzielczość ekranu. Taki monitor powinien kosztować minimum 1000 złotych.

Osoby, korzystające z programów graficznych, powinny wybrać urządzenie z matrycą IPS lub VA. Ta pierwsza posiada bardzo dobry kąt widzenia, natomiast druga zapewnia najlepszą czerń. Sprawne używanie specjalistycznych aplikacji umożliwią monitory o rozdzielczości Full HD, QHD bądź 4K. W odpowiedni sposób musi przebiec wybór przekątnej ekranu, dzięki której praca będzie przebiegać sprawniej i bardziej komfortowo.

Czy warto inwestować w zakrzywione monitory? Niewątpliwie posiadają one wiele zalet, jak identyczna jakość obrazu z każdego punktu widzenia. Taki kształt rozszerza pole widzenia, zwiększając jednocześnie poczucie przestrzeni. Co ciekawe, najlepiej wpływa na ludzkie zdrowie, ponieważ użytkownik jest oddalony od całego ekranu w jednakowej odległości. Największym minusem tego urządzenia jest cena. Monitory dobre jakości, posiadające dodatkowe funkcje potrafią kosztować sporo ponad 1000 złotych.

Jak dobrać matrycę?

To jeden z najważniejszych parametrów. Najbardziej popularne są urządzenia posiadające matrycę TN, która charakteryzuje się wysoką częstotliwością odświeżania i szybkim czasem reakcji. Niestety, obraz nie jest najlepszy i bardzo uciążliwie patrzy się na niego pod kątem.

Lepsze odwzorowania barw oferują matryce IPS. Jednak tutaj obniżony został czas reakcji. Poboczne parametry powodują, że takie urządzenia są droższe od tych, które posiadają matryce TN.

Wśród nich wyróżniają się monitory VA. Praktycznie jedynym parametrem wymagającym poprawy jest czas reakcji. Za to idealnie odwzorowują kolory i posiadają wysoki kontrast. Są one bardzo często wykorzystywane podczas prac graficznych i oglądania filmów.

Odświeżanie obrazu. Co to jest?

To nic innego jak ilość obrazów wyświetlanych ciągu jednej sekundy. Czyli monitor 60 Hz potrafi wyświetlić 60 klatek na sekundę. Ten parametr jest decydujący podczas gier, gdzie służy jako ułatwienie dla gracza. Monitory posiadają bardzo niski parametr, 50 Hz lub niższy, są określane jako niebezpieczne dla zdrowia. Potrafią one wywołać bóle głowy. Parametr częstotliwości odświeżania jest powiązany z czasem reakcji plamki.

Jaka jest optymalna rozdzielczość?

Rozdzielczość jest określana jako jeden z najważniejszych parametrów jakościowych monitora. To ilość pikseli na ekranie. Standardowo wynosi ona 1080p i taka wartość jest optymalna podczas codziennego użytkowania. Najczęściej posiadają one urządzenia 144 lub 240 Hz. Gwarancją ostrzejszego obrazu są urządzenia o parametrze w wysokości 1440p. Dla specjalistów z dziedziny grafiki oraz graczy najlepsza będzie rozdzielczość 4K. Gdy wybrano już odpowiedni rodzaj monitora, można przejść do określenia potrzebnych kątów widzenia. Zapewnią one lepszy komfort pracy i posłużą np. do szybszego wykrycia błędów i innych zmian w obrazie https://vobis.pl/monitor-32-cale. Taką rolę spełnią sprzęty szerokokątne, gdzie miejsce obserwacji nie ma znaczenia.

Przekątna ekranu i proporcje. Parametry ważne tylko dla graczy?

Przekątna ekranu określa jego rozmiar. Jest ona wyrażana w calach. Na rynku znajdzie się monitory o różnej wielkości, więc w tym przypadku każdy użytkownik dostosuje ten parametr do swoich preferencji. W biurach najczęściej spotykane są urządzenia 24-calowe. Większych potrzebują graficy i gracze.

Najpopularniejszą proporcją ekranu jest 16:9. Jednak istnieją także inne rozwiązania, które będą zapewniać szersze pole widzenia. Takie urządzenia będą dedykowane osobom pracującym np. w przemyśle filmowym lub grafiką.

Przed zakupem monitora należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie on służyć. To będzie determinować zwrócenie uwagi na konkretne parametry i ustalenie budżetu. Czasami warto zerknąć na złącza, jakie posiada dane urządzenie. W ten sposób łatwo będzie można podpiąć wszystkie potrzebne podzespoły. Za pomocą złączy USB połączy się nośniki zewnętrzne oraz inną infrastrukturę bezpośrednio do monitora. W sytuacji, gdy urządzenie będzie służyć w prostych pracach domowych, nie warto podejmować wielkiej inwestycji. Koszty rosną wraz z zapotrzebowaniem na bardziej specjalistyczny sprzęt.