Rodzaje chirurgii plastycznej i wybór specjalisty

Każdy z nas chce dobrze wyglądać by podobać się nie tylko sobie, ale również płci przeciwnej. Niejednokrotnie jednak zdarza się, że poprzez nieszczęśliwy wypadek czy inne zdarzenie atrakcyjny wygląd może pozostać jedynie marzeniem. Tutaj warto podkreślić jak istotną rolę odgrywa chirurgia plastyczna, która jest jedną z dziedzin medycyny. Cieszy się ona popularność szczególnie wśród kobiet, jednakże dotyczy to grupy osób, która chce po prostu zmienić konkretny element swojego wyglądu. 

 

Podział chirurgii plastycznej

 

Jeśli mowa o chirurgii plastycznej to warto wyodrębnić dwie kategorie tejże dziedziny medycyny. Można podzielić ją na chirurgię rekonstrukcyjną oraz estetyczną. Czym każda z nich się charakteryzuje?

 

Gdy chodzi o chirurgię rekonstrukcyjną to jej nadrzędnym celem jest przede wszystkim przywrócenie funkcji tkankom, które uległy uszkodzeniu. Dlatego też nic dziwnego, że ta forma medycy rozwijała się już za czasów I wojny światowej, co wiązało się z wykonywaniem licznych zabiegów u rannych żołnierzy.

 

Ten typ chirurgii jest wykonywany między innymi u osób po wypadkach, gdzie doszło do uszkodzeń ciała. To także możliwość odzyskania sprawności dla osób z wadami wrodzonymi. 

 

Do zabiegów z dziedziny chirurgii rekonstrukcyjnej możemy zaliczyć między innymi: wady wrodzone twarzy, rekonstrukcję piersi, oparzenia czy uszkodzenia na skutek występujących nowotworów.

 

Z kolei zaś chirurgia kosmetyczna, jak sama nazwa wskazuje zajmuje się przede wszystkim poprawą wizualną danej części ciała. Tutaj oprócz aspektu typowo estetycznego trzeba podkreślić ogromną obciążenie dla psychiki, która ulega znaczącej poprawie. 

 

Do zabiegów z medycyny estetycznej zalicza się przede wszystkim: powiększanie piersi, liposukcję, operacje nosa, powiększanie ust czy poprawę wyglądu brzucha. 

 

Dobór specjalisty

 

Osoby, które decydują się na wykonanie operacji plastycznej muszą wszystko dokładnie przemyśleć. To od wyboru specjalisty będzie zależeć przyszły wygląd, dlatego też trzeba mieć to na uwadze. 

Z każdym rokiem ilość specjalistów z zakresu medycyny estetycznej wzrasta, dlatego też wybór rzetelnego może okazać się nieco trudniejszy.

 

Na jakie elementy zwrócić uwagę?

 

Pierwszym z elementów, na który trzeba zwrócić uwagę jest zdecydowanie doświadczenie zawodowe chirurga. W parze z wieloletnią kompetentnością powinny iść pozytywne opinie pacjentów, najlepiej przy pomocy zdjęć typu przed-po. Oprócz samej biegłości należy spojrzeć na stronę typowo edukacyjną. Dokładne sprawdzenie wykształcenia jest równie istotne. Zaufanie powinny wzbudzać też liczne dyplomy ze wszelkiej maści szkoleń. 

 

Kolejnym istotnym aspektem jest zdecydowanie wyposażenie gabinetu oraz sama jakość sprzętu. Rutynowa kontrola jeśli chodzi o zachowanie czystości w miejscu pracy jest jak najbardziej na miejscu ze strony klienta. To zdecydowanie potrafi podnieść zaufanie w stosunku do chirurga i po części gwarantuje jego profesjonalizm. 

 

Co może zrobić przyszły pacjent?

 

Oprócz dokładnego sprawdzenia chirurga i jego kompetencji równie dużo do powiedzenia ma potencjalny pacjent. To właściwie od jego decyzji w dużym stopniu zależeć będzie jakość usług, którą wybierze.

 

Jednym z największych błędów przy doborze specjalisty jest kierowanie się ceną. Osoby decydujące się już na tego typu zabiegi z założenia posiadają na to odpowiedni zasób gotówki. Dlatego też oszczędzanie i szukanie najtańszego rozwiązania nie jest zbyt rozsądne, szczególnie gdy mówimy tu o przyszłym wyglądzie klienta. 

Każdy dobry specjalisty, który jest pewny swoich umiejętności będzie również wymagać stosunkowo wysokiej zapłaty. Jest to całkowicie normalne. Osoby ceniące się nieco niżej mogą więc nie być pewne swoich umiejętności co już powinno dać do myślenia. 

 

Następnym z dylematów jest dobór lokalizacji kliniki. Jest to po części związane również z ceną. W mniejszych miejscowościach ceny zapewne są niższe, jednak prawdopodobieństwo gorzej wyspecjalizowanego chirurga rośnie. Dlatego też najlepiej wybierać osoby z dużych miast- tam zainteresowanie tego typu operacjami jest większe, a sama jakość oferowanych usług z reguły jest wyższa. 

 

Do myślenia powinno dać również ustalanie terminu spotkania. Jeśli specjalista dostępny jest ”od zaraz” to może to oznaczać, że nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Najczęściej wizyty zamawiane są z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, co jest całkowicie normalnym zjawiskiem.

 

Ostatnią z rad jest nie ograniczanie się jedynie do jednego chirurga. Warto znaleźć na początek kilku spełniających wymagania, a następnie z nimi porozmawiać i dopiero wtedy ocenić, który najlepiej się sprawdzi. 

 

Podsumowanie

 

Reasumując, chirurgia plastyczna cieszy się ogromną popularnością szczególnie wśród kobiet, chociaż czasami korzystają z niej i mężczyźni. To idealny sposób by usunąć różnego rodzaju defekty, które obniżają samoocenę co przekłada się na gorszy nastrój oraz aspekt typowo psychiczny. Zabiegi plastyczne pozwalają ponadto zmagać się ze wszelkiej maści uszkodzeniami na skutek wypadków, ale również stanowią pomoc dla osób z wrodzonymi wadami.