Pamięć RAM – czym jest i dlaczego warto mieć jej jak najwięcej?

W momencie, gdy kupujemy nowy komputer albo też chcemy usprawnić działanie tego, który już posiadamy najczęściej zwracamy uwagę na takie aspekty, jak procesor, karta graficzna czy też peryferia (które, nota bene, tak właściwie mają najmniejsze znaczenie w funkcjonowaniu całego komputera). Rzadko kiedy z kolei patrzymy na coś takiego, jak pamięć RAM, która w rzeczywistości powinna być dla nas priorytetem. Dlaczego tak jest i z czego wynika tak duże jej znaczenie? Czym tak właściwie jest ta pamięć i kiedy jest wykorzystywana? To tylko niektóre z aspektów, które poruszymy w naszym poradniku.

Pamięć RAM – czym tak właściwie jest?

Pamięć RAM jest jednym z elementów, bez których komputer nie byłby w stanie istnieć. Zajmuje się ona przetwarzaniem danych tymczasowych oraz wszelkich procesów, które wykonujemy na komputerze na bieżąco. Najłatwiej zobrazować to na przykładzie pracy w programie graficznym. W jej trakcie działamy na tak zwanym obszarze roboczym, w całości przechowywanym w pamięci tymczasowej – to tam dokonujemy wszelkich modyfikacji i zmian, które nie są jeszcze dostępne w pliku zapisanym na dysku. Dopiero po ich zapisaniu, a zatem przeniesieniu z pamięci tymczasowej na dysk docelowy, staną się możliwe do odczytania i dostępne w formie ostatecznej właśnie na tym dysku.

Pamięć RAM wchodzi w użycie również w czasie oglądania filmów w Internecie (nie ściągamy ich na dysk, a raczej właśnie do tejże pamięci podręcznej), ale też przy realizacji praktycznie każdego zadania właśnie na komputerze. Właśnie dlatego warto zainwestować w jak największą jej ilość, która przyczyni się do sprawności działania całego systemu i wszystkich aplikacji uruchamianych w jego obrębie.

Kto najbardziej doceni posiadanie dużej ilości pamięci RAM?

  • programiści – to oni pracują z największą ilością aplikacji w tym samym momencie; muszą mieć w końcu uruchomiony właściwy program do kodowania, a najczęściej mieć również dostęp do przeglądarki internetowej, podglądu programowanego przez siebie obiektu oraz programów odpowiedzialnych za inne części procesu programistycznego (w tym chociażby programu graficznego);
  • graficy – programy graficzne słyną z tego, że wymagają olbrzymich pokładów pamięci RAM – nic dziwnego, w końcu wykonywane w ich obrębie operacje są początkowo przechowywane wyłącznie w pamięci tymczasowej, a potrafi ich być naprawdę dużo;
  • fani multimediów – jak już wcześniej wspomnieliśmy, odczyt multimediów znajdujących się w Internecie wymaga od nas posiadania odpowiedniej ilości RAMu – im jest jej więcej, tym bardziej komfortowy będzie cały proces;
  • gracze – choć bywa, że dla gracza ważniejsza jest karta graficzna czy procesor, oba te elementy są doskonale wspomagane właśnie przez pamięć RAM; nie bez powodu wszystkie gry, które są dostępne na rynku wymagają posiadania odpowiedniej jej ilości (a rekomendują posiadanie jeszcze większej);
  • zwykli użytkownicy komputera – niezależnie od tego, co robimy na komputerze, zawsze wykorzystujemy pamięć RAM – im więcej jej mamy, tym szybciej będziemy przełączać się między oknami lub zakładkami przeglądarki czy też między zupełnie różnymi od siebie aplikacjami; chcąc odpalać przeglądarkę, aplikację do muzyki, program antywirusowy, komunikator, klient pocztowy i wiele innych w tym samym momencie, będziemy musieli posiadać odpowiednią ilość RAMu we własnym komputerze.

 

Pamięć RAM – czy jej ilość to wszystko?

Choć myśląc o pamięci RAM kojarzymy ją jedynie z jedną wartością (będącą wskaźnikiem jej ilości), tak naprawdę wybór właściwej pamięci to nie tylko ustalenie odpowiedniej jej ilości, ale też wzięcie pod uwagę innych parametrów. Jednym z tych podstawowych jest częstotliwość pracy. Choć ta najbardziej standardowa (1600-1866 MHz) powinna spełnić wymagania i oczekiwania zwykłego użytkownika komputera, gracze i programiści powinni sięgnąć po nieco większą.
W tym wszystkim nie bez znaczenia jest też typ pamięci, który wskazuje na technologię jej wykonania (im nowsza, tym oczywiście lepiej), ale też opóźnienie, czyli czas, w jakim pamięć RAM dostarcza dane wymagane do ich odczytu. Warto wspomnieć, że pamięć RAM wykonana jest w sposób modularny. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by wraz z czasem eksploatacji komputera dokładać jej więcej, sprawiając, by spełniał on aktualne wymagania stawiane przed sprzętem przez gry czy aplikacje.

Podsumowanie

Choć nie każdy zdaje sobie sprawę, pamięć RAM to tak naprawdę jeden z najważniejszych elementów każdego komputera i to ona jest odpowiedzialna za większość ogólnych odczuć związanych z użytkowaniem tego sprzętu. Dzięki niej komputer jest w stanie działać szybciej, serwując nam wymagane przez nas informacje z szybkością odpowiadającą naszym oczekiwaniom. To ona jest też jednym z podstawowych kryteriów spełniania wymagań gier, ale też bardziej zaawansowanych programów – chociażby tych graficznych. Właśnie dlatego nigdy nie bagatelizujmy wyboru jej odpowiedniej ilości. Niezależnie od tego, czy kupujemy nowy komputer, czy też zaledwie ulepszamy ten już przez nas posiadany.