Czym charakteryzuje się pościel bawełniana?

Bawełna jest jednym z najstarszych rodzajów surowców do produkcji tkanin. Początkowo była postrzegana tylko, jako piękna roślina ozdobna. Ale z czasem z puszystych miękkich włókien pokrywających nasiona bawełny zaczęto robić nici. I tak bawełna stała się integralną częścią działalności człowieka. Nowoczesne technologie sprawiają, że pościel bawełniana jest praktyczna, trwała, a także bardzo piękna.


Co warto wiedzieć o bawełnie?

Pierwsze ślady używania bawełny przez ludzi pochodzą z 5 tysiąclecia p.n.e. Roślina ta była uprawiana przez przedstawicieli cywilizacji zamieszkujących dolinę Indusu. Do dziś zachowały się włókna bawełny, odkryte w połączeniu z innymi historycznymi śladami starożytnych mieszkańców tego terytorium. Tak, więc materiał ten towarzyszy człowiekowi od wielu stuleci.
Bawełna to biała włóknista masa pokrywająca nasiona rośliny zwanej bawełną. Kiedy bawełna dojrzewa, jej otoczki z nasionami otwierają się, odsłaniając włókno bawełny. Jest to tak zwana surowa bawełna. Zebrana bawełna jest transportowana do zakładów oczyszczania bawełny, gdzie nasiona są oddzielane i odbywa się sortowanie według długości włókien.
 Bawełna była szeroko stosowana, jako materiał do produkcji tanich i jednocześnie wysokiej, jakości tkanin. Ale nie dotyczy to wszystkich włókien bawełny. Tylko 6 z 39 rodzajów bawełny produkuje włókno wysokiej, jakości, które nadaje się do zastosowania w przemyśle tekstylnym. Najwyższej, jakości bawełna to egipskie długie włókno przeznaczone do produkcji ekskluzywnych tkanin używanych do produkcji drogich kompletów pościeli.

Polecamy szczególnie:


Czym wyróżnia się pościel bawełniana?

Pościel wykonana w 100% z bawełny jest popularnym, poszukiwanym, wygodnym i niedrogim produktem. Bawełniane prześcieradła, poszwy na kołdry i poszewki na poduszki są wygodne w użyciu, przyjemne dla ciała, mogą wchłaniać wilgoć, dlatego ich stosowanie jest zalecane dla osób w różnym wieku. Obecnie wiele firm tekstylnych zajmuje się produkcją tych produktów, więc wybór modelu odpowiedniego pod względem koloru, wydajności, faktury i innych cech nie będzie trudny.

Można również zauważyć odporność na zużycie i trwałość bawełnianej tkaniny. Wiele firm produkcyjnych zauważa, że przy należytej staranności i starannym użytkowaniu produktu może być użytkowany dłużej niż 5-7 lat, co jest niewiarygodnie wysokie dla tak często używanej tkaniny. Najlepszym rezultatem wyboru jest pościel bawełniana. Ten wybór jest bardzo ważny dla całej rodziny, ponieważ w łóżku każda osoba spędza średnio około jednej trzeciej swojego życia.

Aby ten czas spędzić z maksymalnym komfortem, czuć się w pełni wypoczętym i gotowym na nowe osiągnięcia właściwą decyzją jest pościel bawełniana. Teraz producenci korzystają z różnych rodzajów tkanin bawełnianych na pościel. Są to perkal, batyst, satyna, diagonal, perkal, flanela, popelina, perkal, madapolam, frotte i wiele innych. Sprawdzony w czasie klasyk będzie najlepszy pod względem, jakości snu.


Zalety pościeli bawełnianej

Bawełna jest jednym z naturalnych materiałów, ma wiele cech, które są szczególnie cenione przez użytkowników:

 • Wysoka higroskopijność
 • Hipoalergiczność
 • Przyjazność dla środowiska
 • Praktyczność
 • Niski koszt
 • Atrakcyjność wizualna, estetyka
 • Szeroka gama kolorystyczna, kolorowe nadruki
 • Różnorodność tekstur ze względu na różne tkanie nici na płótnie.

A także:

 • Długowieczność Gęste tkanie grubych nici perkalowych dobrze znosi różne obciążenia, ponieważ same produkty nie rozciągają się podczas intensywnego użytkowania, ale przy regularnym praniu.
 • Dobra oddychalność. W przypadku pościeli jest to bardzo ważne, ponieważ od tego zależy bezpośrednio komfort i jakość wypoczynku.
 • Prosta opieka. 100% bawełna jest łatwa do prania i szybko schnie, dzięki czemu można spać na idealnie czystych prześcieradłach, używając zaledwie kilku kompletów.
 • Potencjał projektowy. Takie tkaniny można łatwo farbować na dowolny kolor i długo zachowują efekt. Można, więc łatwo wybrać zestaw pościeli bawełnianej, który będzie harmonizował z wystrojem pokoju.
 • Ponadto 100% bawełna jest bardzo przyjemna w dotyku. Nawet, jeśli ktoś ma bardzo wrażliwą skórę, w większości przypadków lekko szorstka konsystencja perkalu nie spowoduje podrażnienia, wręcz przeciwnie, nawet trochę się pocąc, poczuje się przyjemny chłód.

Pielęgnacja pościeli bawełnianej

Jak wiadomo, jedną z zalet bawełnianej pościeli jest dość prosta pielęgnacja. Aby prześcieradła, poszwy na kołdry i poszewki na poduszki cały czas wyglądały atrakcyjne, należy przestrzegać takich zaleceń:

 • Optymalna częstotliwość prania – co najmniej raz na 5-7 dni. W takim przypadku można usunąć wszystkie zanieczyszczenia podczas korzystania z trybu delikatnego.
 • Podczas prania poszewki na poduszki i poszwy na kołdry powinny być wywrócone na lewą stronę, dzięki czemu wzór dłużej zachowa swoje piękne i wyraźne kolory.
 • Idealna temperatura prania nie jest wyższa niż 40 ° C. W rzadkich przypadkach można zastosować cieplejszą wodę (60 ° C), ale często nie jest to pożądane.
 • Nie można zapominać też o podstawowych zasadach, należy używać odpowiednich proszków, wybielaczy i odplamiaczy oraz należy segregować pościel i oddzielać kolor od białego.