Nietypowe pomysły na ślub — jak się ubrać?

Większość par wciąż wybiera tradycyjną formę oprawy weselnej oraz ceremonii zaślubin. Jest to z pewnością łatwiejsza droga i nieco bardziej optymalna, patrząc pod kątem szerokiego przekroju wiekowego obu rodzin. Czasem jednak do głosu dochodzą pomysły całkowicie nietypowe, przy których wybór garnituru czy sukienki na wesele już nie jest tak oczywisty, jak przy typowym, rodzinnym i przyjacielskim spotkaniu. Jak decyzje przyszłej młodej pary wpływają na gości? Czy wszyscy muszą się na nie godzić?

Wesele tylko dla nowożeńców?

 

Przyjmuje się, że obecnie wesele to dzień dla nowożeńców. Przygotowany przez nich, wedle ich pomysłu i z wykorzystaniem takich motywów, które są im bliskie. Najczęściej kończy się na drobnych dodatkach związanych z wystrojem sali czy programem imprezy, czasem nieco głębsza jest ingerencja w standardową muzykę (nie wszyscy lubią się bawić przy disco polo). Jednak czasem młodej parze udaje się „popłynąć” i na fali własnej twórczości daje trudne do wykonania zadanie nie tylko sobie, ale i także gościom. Coraz modniejsze, lecz wciąż nieczęste, stały się wesela tematyczne. W takim przypadku wybór klasycznej sukienki na wesele może okazać się niewłaściwy, ponieważ wymogi przekazane w zaproszeniu obligują do uznania zupełnie innego stylu ubioru. Jeśli tematem przewodnim staną się dzieła Tima Burtona, to wybierając kreację na wieczór, warto sięgnąć do twórczości tego artysty. Podobnie jest w analogicznych sytuacjach. Na szczęście temat jest zazwyczaj bardzo mocno zarysowany i nie trudno o inspirację. Wymyślne wdzianko z pewnością nie znajduje się w naszej szafie, ale dzięki temu można pozostać na bakier z modą i ubrać coś, co w przypadku żadnej innej imprezy nie wyglądałoby dobrze.

 

Sukienki w weselnym stylu

Oprócz strojów i klimatu samej imprezy, niestandardowe może być również miejsce. W Polsce ogromną popularnością zaczęły cieszyć się tzw. wiejskie wesela, czyli te organizowane w stodołach, w pobliżu łona przyrody. Co ciekawe, taki format nie wyklucza się z tradycyjnymi założeniami, ponieważ wszystkie zabawy mogą być przeprowadzone w typowy sposób. Niezwykła może być za to sukienka na wesele, która w tym przypadku może być inspirowana motywami słowiańskimi i staropolskimi. Tego typu stroje są w modzie, więc nie jest trudno o odnalezienie ich w sklepach, szczególnie tych internetowych. Sporo z nich jest wykonywanych ręcznie, z pełną dbałością o szczegóły. Jednak trzeba uważać — te najpiękniejsze mogą również sporo kosztować.

W niektórych przypadkach państwo młodzi stwierdzają, że warto nie tylko zmienić klimat samej uroczystości, ale i realny klimat dookoła niej. Wycieczka do egzotycznego kraju sprawia, że temat sukienek na wesele przestaje istnieć, ponieważ zakochana para najczęściej wybiera się tam bez osób towarzyszących. To idealne połączenie ślubu i podróży poślubnej, jest odważnym spełnieniem marzeń dla tych osób, które kochają wakacyjne obrazy i wyjątkowo nie przepadają za tradycyjną formą standardowych uroczystości. Organizacji chętnie podejmą się wyspecjalizowane biura podróży lub renomowane firmy z branży weselnej. Gości z najbliższej rodziny warto jednak zaprosić po powrocie na obiad poślubny w restauracji, a przyjaciół i znajomych zabrać do zaprzyjaźnionej kawiarni lub pubu. Stroje przy takich okazjach są już zdecydowanie mniej formalne i nie wymaga się od gości ubrania czegokolwiek zbyt eleganckiego.

Miejsce imprezy a dobór sukienki

 

Do nietypowych pomysłów weselnych zaliczają się również te, które cechuje aspekt romantyczny. Może się on odzwierciedlać w miejscu odbywania się zabawy, przykładowo w postaci dworu lub zamku. Czasem przysięga składana pod gołym niebem, w pięknym ogrodzie, to także forma charakterystyczna dla bardzo zakochanych w sobie ludzi. Zapraszanie gości na imprezę pod gołym niebem wiąże się również z delikatnymi zmianami w ich strojach. Oczywiście najmniej dotyczy to panów, ponieważ mężczyźni w garniturach zawsze wyglądają dobrze, a jeśli strój jest odpowiednio dopasowany, to także wygodnie. Sukienki na wesele dla pań powinny być tym razem nieco inne, pozwalające na ubranie płaskich butów i swobodne poruszanie się np. po trawie. Trzeba pamiętać również o czynniku temperaturowym — w niższych temperaturach mocno prześwitujące koronki mogą się nie sprawdzić.

Źle odbierane jest, jeśli goście nie dopasują się do wizji imprezy, którą wybrali państwo młodzi. Oczywiście nie każdy musi się godzić na fakt brania udziału w weselu, na które trzeba przyjść w piżamach. Oczywiście każda z wymyślnych form tematycznych wymaga zarówno od nowożeńców, jak i od ich gości nieco dystansu. Jednak zbyt ekscentryczny pomysł na wesele może być śmiałym powodem do odmówienia udziału w zabawie, szczególnie dla dalszej rodziny, osób starszych i niepopierających danej idei. Zakup klasycznej i wymarzonej sukienki na wesele musi wtedy poczekać na kolejną okazję, ponieważ przyjście w nieodpowiedniej kreacji może być odebrane jako nietaktowne i przykre. Jednocześnie warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nietypowe wesela spotykają się z coraz większym zainteresowaniem wśród młodych par.