Jak poprawnie założyć folie ochronną na telefon?

Chcąc uchronić swój telefon przed uszkodzeniem, warto zaopatrzyć go w folię ochronną na telefon. Jest to stosunkowo tani dodatek, który jest bardzo łatwo dostępny, a potrafi zwiększyć wytrzymałość i odporność wyświetlacza nawet kilkukrotnie. Biorąc pod uwagę fakt, że ekran smartfona jest najczęściej newralgicznym miejscem, które często jest przypadkowo uszkodzone, warto zainwestować kilkadziesiąt złotych po to, by później nie musieć wymieniać wyświetlacza, co jest już wielokrotnie wyższym kosztem.

Do czego służą folie ochronne na telefon?

Folie ochronne zostały opracowane w odpowiedzi na najczęściej pojawiające się uszkodzenia powstające w smartfonach, czyli na uszkodzenia wyświetlacza. Są one dość powszechne, a przy okazji, gdy już do nich dojdzie, niosą za sobą także bardzo wysokie straty finansowe, gdyż wymiana wyświetlacza może kosztować nawet kilkaset złotych. Chcąc wymienić wyświetlacz na nowy, trudno też o dostanie zamiennika, co sprawia, że trzeba zaopatrzyć się w oryginalny ekran, a także udać się do renomowanego punktu, gdyż sam proces wymiany wyświetlacza jest dość skomplikowany i wymaga ogromnej pieczołowitości. Jako że folie ochronne na telefon są relatywnie niewielkim wydatkiem w stosunku do ceny nowego ekranu, to zdecydowanie opłaca się pomyśleć o tym zawczasu, gdy jeszcze jest możliwość podjąć środki prewencyjne. Trzeba jednak pamiętać, że folia nie chroni całkowicie przed upadkami oraz uszkodzeniami wynikającymi z działania dużej siły zewnętrznej na wyświetlacz. Główną rolą folii ochronnej jest zapobieganie rysom, które powstają na skutek codziennego użytkowania, a później utrudniają użytkowanie telefonu. 

Jak wybrać folię ochronną?

Proces założenia folii ochronnej na wyświetlacz smartfona nie jest aż tak skomplikowany, jak jego wymiana, albo założenie szkła hartowanego, dlatego też większość osób powinna poradzić sobie samodzielnie z tym zadaniem. Wymaga jednak ono mimo wszystko dużej precyzji, a także koncentracji. Poza tym należy postępować ściśle według zaleceń producenta, a także zapoznać się wcześniej ze wszystkimi wytycznymi mówiącymi o nakładaniu folii tego rodzaju. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią folię. Powinna ona mieć rozmiar odpowiadający przekątnej ekranu wyświetlacza. Biorąc pod uwagę, że na rynku jest wiele różnych modeli smartfonów, a każdy z nich ma nieco inną budowę, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie detale. Rozmiary folii muszą być tak dobrane, aby nie zasłaniały obiektywu aparatu, który często znajduje się w niewidocznym miejscu, na górze wyświetlacza, a także nie mogą one zasłaniać przycisków funkcyjnych. Każdy producent folii ochronnych na telefon podaje spis modeli, do których dedykowany jest dany produkt, albo szczegółowe wymiary, które należy rzetelnie porównać ze swoim telefonem, by uniknąć przykrej niespodzianki. W drugiej kolejności Należy podjąć decyzję o tym, na jaką grubość folii się zdecydować. Większość folii jest dość cienka, ale niektóre są na tyle grube, że mogą nawet zaburzać komfort użytkowania telefonu.

Jak założyć folię na ekran telefonu?

W czasie zakładania folii ochronnej na telefon trzeba dobrze wiedzieć co należy robić krok po kroku. W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie wyczyścić i odtłuścić powierzchnię wyświetlacza. Pojawienie się pomiędzy szkłem ekranu a folią, chociażby najmniejszych paprochów, kurzu lub większych drobinek sprawia, że na folii będą pojawiać się liczne bąble, które z czasem uniemożliwiają korzystanie z telefonu. W przypadku popełnienia tak podstawowego błędu, podczas zakładania folii, lepiej jest od razu ją zdjąć i założyć nową, koncentrując się na tym, aby nie popełnić po raz kolejny tego błędu. 

Co grozi po nieprawidłowym założeniu folii ochronnej?

Sam proces zakładania folii nie wymaga ingerowania w konstrukcję telefonu, przez co popełnienie jakiegoś błędu w tej kwestii nie prowadzi do uszkodzenia samego aparatu. Najgorsze co może się wydarzyć to zmarnowanie dobrego egzemplarza folii, który zostanie zniszczony na skutek konieczności zdjęcia go z ekranu, po nieprawidłowym założeniu. Negatywne konsekwencje może mieć także wybranie zbyt taniej folii ochronnej na telefon, która nie ma zadowalających użytkownika parametrów. Niektóre folie, pochodzące od podrzędnych producentów są dość grube, co w skrajnym przypadku może nieco utrudniać korzystanie z ekranu dotykowego, i choć nie są to bardzo duże różnice, to można je wyczuć. Kolejną rzeczą, która może się wydarzyć po założeniu folii kiepskiej jakości, jest to, że obraz na wyświetlaczu będzie nieco zniekształcony, a kolory nie będą tak pełne, jak były wcześniej. Ten problem występuje jednak dość rzadko, a dla osób, które nie są wyjątkowo uczulone na punkcie obrazu w bardzo wysokiej jakości, różnice przeważnie będą niezauważalne. Tym, co może negatywnie wpłynąć na komfort użytkowania jest to, że po założeniu folii może delikatnie zmienić się kąt widzenia na wyświetlaczu, co będzie odczuwalne zwłaszcza w słoneczne dni.