Jak zbudować rusztowanie?

Jak zbudować rusztowanie? Rusztowanie to zazwyczaj konstrukcja służąca do wykonywania różnych prac, np. prac budowlanych na wysokościach. Składają się z poziomych i pionowych prętów, na których umieszczone są specjalne podesty. Dziś dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze tych konstrukcji. Dowiesz się kto może je zainstalować i jakie są najważniejsze kwestie, które musisz wziąć pod uwagę wykonując takie zadania…

Jakie rusztowanie wybrać?

Na razie klienci nie mogą narzekać na swobodę. W końcu dostępne są dla nich zazwyczaj bardzo różnorodne konstrukcje tego typu. Na pewno warto się zastanowić, czy je kupić, czy wynająć. Pierwsza opcja polecana jest dla tych, którzy specjalizują się we wszelkiego rodzaju pracach budowlanych, remontowych lub instalacyjnych na dużych wysokościach. Warto zauważyć, że cena rusztowań wzrasta z kilku tysięcy złotych. Na przykład, jeśli ktoś w najbliższym czasie zamierza zdecydować się na taką strukturę tylko raz, to czynsze będą bardziej opłacalne w sektorze finansowym. Decydując się na rusztowanie, zdecydowanie należy obliczyć, jak duża będzie tego typu konstrukcja. W tym celu warto wykonać dokładne obliczenia lub (na pewno) zasięgnąć fachowej pomocy na ten temat. W związku z tym bardzo ważne są dokładne szacunki. Nie tylko legalnie, ale przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Jaki jest najważniejszy czynnik podczas wykonywania obliczeń? Głównie o rodzaju rusztowania. Należy również wziąć pod uwagę wysokość (gdzie praca będzie się odbywać), szerokość konstrukcji, sposób łączenia poszczególnych elementów czy liczbę osób wykonujących przydzielone im zadania itp. Dzięki starannym obliczeniom zdecydujesz się na odpowiednią konstrukcję i profesjonalnie zaplanujesz całą inwestycję.

Kto może montować rusztowanie?

Jak zbudować rusztowanie?
Jak zbudować rusztowanie?

Osoba bez odpowiednich umiejętności z pewnością nie może wykonać tego zadania. Co ważne, muszą być potwierdzone odpowiednią dokumentacją. Aby je uzyskać, należy odbyć kursy w odpowiednim akredytowanym ośrodku. Co ciekawe, takie szkolenie trwa nawet 80 godzin. Jednak ważne jest nie tylko zdobycie odpowiednich zasobów teoretycznych, ale przede wszystkim zdobycie wiedzy praktycznej. Kursy to jedno. Samo ukończenie szkolenia nie wystarczy, aby w przyszłości swobodnie poskładać taką konstrukcję. Ważne jest również zdanie egzaminu. Realizuje ją jednak specjalna komisja powołana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Znajduje się w Warszawie. Profesjonalny monter rusztowań powinien posiadać nie tylko sam certyfikat, ale również odpowiedni wpis w instrukcji obsługi maszyny roboczej. Tylko wtedy będzie możliwe wykonanie tych zadań zgodnie z przepisami. Takie zezwolenie jest wymagane dla wszystkich rusztowań metalowych. Na przykład wysokość tych konstrukcji nie ma znaczenia.

Podłoże powinno być stabilne

Zanim profesjonalista będzie mógł rozpocząć wykonywanie takich zadań, należy się przygotować. Jest to szczególnie ważne na terenach dość podmokłych. Jakie są tutaj kluczowe zasady? Warto zaznaczyć, że Rusztowanie Warszawskie powinno być ustawione na odpowiednio stabilnym podłożu. Na tym poziomie przepisy zalecają, aby grunt miał minimalną nośność 0,1 MPa. Co jeszcze jest ważne? Konstrukcję należy postawić na profilowanej podstawie. Ważne jest również prawidłowe zejście. Należy o to zadbać, aby woda deszczowa mogła bez problemu wypływać. Nawet te pozornie błahe kwestie sprawdzane są przez kontrolera odpowiedzialnego za akceptację danej konstrukcji. Pamiętaj, że wszystkie rusztowania są „odbierane” przez dozór techniczny! Co jeszcze jest tutaj ważne? Nachylenie toru skrzyżowania konstrukcji ruchomej nie może przekraczać 1% (zgodnie z obowiązującymi przepisami).

Jak mogę się zabezpieczyć przed upadkiem platformy?

Prace budowlane, instalacyjne i remontowe (nawet na stosunkowo niewielkich wysokościach) są zawsze bardzo niebezpieczne. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Dla takich konstrukcji stosuje się tzw. zabezpieczenia zbiorowe. Na przykład chodzi o dobrze wykonane solidne balustrady. Zapewniają skuteczną ochronę boczną. Warto wyjaśnić, że rozwiązania te obejmują np. elementy wypełniające wolną przestrzeń między krawężnikiem a poręczą. Ma to chronić pracowników przed upadkiem ze stosunkowo dużych wysokości. Na przykład w tym przypadku zwykle stosuje się odpowiednią szynę pośrednią. Eksperci zalecają również w praktyce stosowanie balustrad ochronnych (tj. podstawowych). Takie rozwiązania konstrukcyjne powinny być posadowione na odpowiedniej wysokości w oparciu o rusztowanie systemowe lub niesystemowe. Zalecane są również deski krawężnikowe.