Uszkodzenia i naprawa karoserii samochodu 

   Jedną z grup części samochodowych, które zawsze ulegają uszkodzeniu w wyniku wypadków drogowych jest karoseria. Oczywiście regeneracja i wymiana jej części może być konieczna także z innych powodów, jak na przykład niekorzystne oddziaływanie na nią warunków atmosferycznych. Niezależnie od przyczyny, która sprawia, że należy podjąć się naprawy karoserii, warto zapoznać się ze sposobami przywracającymi auto do sprawności w tej właśnie kwestii https://top-serwis.com. Ich poziom zaawansowania i czas trwania będzie różny w zależności od stopnia uszkodzenia. Może zajść nawet potrzeba kompleksowej naprawy karoserii. 

 

Sposoby naprawy karoserii  

Jeżeli elementy karoserii zostały znacznie zdeformowane oraz doszło do przebicia powłoki lakieru, trzeba zastosować specjalistyczne maszyny i narzędzia, w celu przywrócenia naturalnego wyglądu samochodu. Współcześnie warsztaty oferują kilka nieinwazyjnych rozwiązań naprawczych nawet przy znacznych awariach karoserii. Tym samym nie zachodzi potrzeba ingerencji w konstrukcję nośną auta. Natomiast w mniej poważnych sytuacjach wystarczy tylko dokonać punktowego nieinwazyjnego usuwania wgnieceń. Naprawa części samochodowych, składających się na karoserię pojazdu powinna być zlecona doświadczonym pracownikom warsztatów blacharsko-lakierniczych.

 

Elementy karoserii samochodowej 

Rynek części samochodowych jest bardzo dobrze wyposażony, dlatego jeżeli zajdzie konieczność wymiany elementu karoserii samochodowej, nie powinno być większej trudności w jej zdobyciu. Na początek warto uświadomić sobie z jakich części się ona składa. Nie jest to zbyt skomplikowany układ, ale spełnia ważną rolę w budowie auta, zresztą jak każdy inny zespół jego części. W zależności od modelu samochodu ilość elementów składowych karoserii jest różna. Nawet taka najprostsza konstrukcja liczy sobie ponad czterdzieści pozycji. Oprócz oczywistych części samochodowych tworzących jego karoserię, takich jak: przednie i tylne błotniki, maska silnika, dach, czy też klapa tylna, wyróżnia się tu wiele innych elementów, do których uszkodzenia także dochodzi podczas zdarzeń drogowych a ich sprawność ma wpływ na całą konstrukcję. W tej grupie możemy wyróżnić, między innymi: szyny głowicy, jarzmo dachu, odpływ wody bagażnika, różnorodne uchwyty (na przykład uchwyt tłumika i uchwyt oświetlenia tylnego). Wywnioskować zatem można, że wbrew pozorom karoseria samochodu nie jest aż tak mało skomplikowanym zespołem części samochodowych. Do jej naprawy potrzeba stosownych umiejętności i wiedzy technicznej.

 

Naprawy panelowe karoserii 

Największą zaletą zastosowania naprawy panelowej przy poważnych uszkodzeniach karoserii jest zachowanie jej fabrycznych elementów. Nie występuje wówczas konieczność zakupu nowych części samochodowych, a więc przykładowo: drzwi, błotników ani maski silnika, w celu ich wymiany. Warsztatowcy wówczas najczęściej stosują mechanizm dźwigniowy niezbędny do przeprowadzenia naprawy panelowe karoserii. Efekt ten uzyskują za pomocą tak zwanego Strong Puller oraz Easy Puller. Użycie tego drugiego narzędzia, często określanego także małą wyciągarką, stanowi dopełnienie prac rozpoczętych za pomocą Strong Puller. Zastosowanie Strong Puller umożliwia pozbycie się nawet najbardziej widocznych nierówności. Sprawdza się na każdej części karoserii a jego obsługa nie wymaga konieczności jej dwustronnego masowania https://top-serwis.com/o-firmie. Zasada działania przyrządu polega na przegrzewaniu do wgniecenia w pozycji pionowej specjalnych bitów. Bity te unoszą się na zasadzie wspomnianego wcześniej mechanizmu dźwigniowego, wraz z wgnieceniem, na którym zostały przytwierdzone. Efektywność tej innowacyjnej metody jest znacząca, jednak pomimo to, czasami musi zostać podjęta decyzja o wymianie części karoserii samochodowej. Należy wówczas je oczywiście zakupić a jej wymianę zlecić zawodowemu mechanikowi, by mieć pewność, że została ona przeprowadzona w prawidłowy sposób. 

Wymiana elementów karoserii 

Jeżeli naprawa elementów karoserii okaże się niemożliwa lub zwyczajnie nieopłacalna, następuje konieczność ich wymiany. Zakup części samochodowych musi w każdym przypadku zostać dobrze przemyślany, gdyż ma to wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz na wysokość ogólnej sumy koszty związanych z naprawą uszkodzonego pojazdu. Trzeba wiedzieć, że wszystkie części karoserii są ze sobą zespolone. Producenci w tym celu stosują różne metody połączeń. Niektóre z nich powodują, że części karoserii są nierozłączne. Jednakże to nie wyklucza możliwości ich wymiany. W takiej sytuacji najpierw konieczne będzie zastosowania technologii rozłączania poszczególnych elementów karoserii. Zazwyczaj dokonuje się tego za pomocą frezowania zgrzein punktowych oraz liniowych lub cięcia plazmą, czy też piłą do karoserii. Przy zakupie części samochodowych do karoserii można pokusić się o oszczędności. W tym celu warto zakupić część zamienną, jednak taką pochodzącą od sprawdzonych producentów, by jej jakość była na wysokim poziomie. Wówczas nie narazimy się na zbyt wysokie koszty zakupu oryginalnych elementów. Ten zespół części samochodowych nie jest zbyt awaryjny, dlatego z pewnością można pozwolić sobie na zakup zamienników.