Wypożyczalnia aut

Wypożyczalnia aut jest to miejsce, w którym jak sama nazwa wskazuje, samochody się wypożycza. Czy jest to jednak opłacalne? Wypożyczenie samochodu wiąże się ze sporymi kosztami (przynajmniej z perspektywy przeciętnego zjadacza chleba). Jak się okazuje, wypożyczanie samochodu w wielu sytuacjach jest uzasadnione.

Wypożyczalnia aut

Wypożyczalnie aut możemy podzielić na trzy główne rodzaje:

– wypożyczalnia aut osobowych,

– wypożyczalnia aut dostawczych,

– wypożyczalnia aut ciężarowych oraz pojazdów specjalnego zastosowania i sprzętu ciężkiego.

Oczywiście są wypożyczalnie, które dysponują każdym rodzajem samochodów i pojazdów, ale są one raczej rzadkie, z powodu kosztów, jakie wynikają z rozpoczęcia tego typu kompleksowej działalności. Każda z wymienionych wyżej wypożyczalni samochodów w Szczecinie, w pewnych warunkach może nam zaoferować dogodne warunki, jak na okoliczności, w jakich się znaleźliśmy.

Wypożyczalnia aut osobowych

Wypożyczalnia autSamochody osobowe są najczęściej wypożyczaną grupą pojazdów. Wynika to oczywiście z tego faktu, że cena za ich wynajem jest najmniejsza. Samochody osobowe wypożyczane są zarówno przez firmy, jak i przez osoby prywatne. Osoby prywatne samochody wypożyczają najczęściej w kilku przypadkach. Zaliczyć możemy do nich między innymi taki, kiedy nie posiadamy samochodu osobowego na własność, a chcemy samochodem pojechać na wakacje. Inny przypadek nieco podobny to taki, kiedy co prawda mamy własny samochód osobowy, ale nie jest on w dobrym stanie technicznym i w trosce o dobro nasze i naszej rodziny decydujemy się na wynajem samochodu z wypożyczalni. Wynajem samochodów dotyczy również firm. Firmy najczęściej wynajmują samochody (pomijając wynajem długoterminowy), dla swoich pracowników, którzy jadą na przykład w delegację lub na szkolenie.

Wynajem samochodu osobowego od firmy wynajmującej pojazdy ma kilka pozytywnych aspektów. Samochody te są zazwyczaj nowe i ich stan techniczny nie powinien budzić wątpliwości. Co więcej, kiedy są nam oddawane do użytku, są czyste i pachnące. Dodatkowo gama pojazdów do wyboru jest bardzo duża, zatem możemy wynająć zarówno miejskie małe autko, jak i SUV-a czy sedana z wyższej klasy. Czasem przedsiębiorcy, którzy jadą na spotkanie biznesowe, wynajmują samochód z wypożyczalni, po to, aby podnieść nieco swój prestiż przed potencjalnym kontrahentem.

Wypożyczalnia aut dostawczych

Samochody dostawcze są również bardzo często wypożyczane. Mowa tuta jest oczywiście o wynajmie krótkoterminowym, który trwa do maksymalnie 7 dni. Najczęstszym przypadkiem tego typu wypożyczenia są przeprowadzki. Wielu ludzi, którzy nie chcą zatrudniać profesjonalnej firmy przeprowadzkowej i decyduje się na przeprowadzkę o własnych siłach, nie posiada odpowiedniego pojazdu. Wynajem busa na kilka dni jest to dość dobre i stosunkowo niedrogie rozwiązanie.

Kolejnym dość częstym przypadkiem jest wypożyczanie aut dostawczych, przez małe firmy, które dysponują swoim sprzętem do przewożenia towaru, ale od czasu do czasu, kiedy zleceń pojawia się więcej, decydują się na wypożyczenie auta z wypożyczalni. Wtedy takie wzrosty zamówień są nieregularne i nie zdarzają się specjalnie często, bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu z wypożyczalni, niż branie auta w kredyt lub leasing.

Wypożyczalnia aut ciężarowych oraz pojazdów specjalnego zastosowania i sprzętu ciężkiego

Auta ciężarowe, pojazdy specjalnego zastosowania i sprzęt ciężki (budowlany lub rolniczy), jest to nisza, w której niektóre firmy się odnajdują. Zamówień w niej jest stosunkowo najmniej, ale cena za wynajem takich pojazdów jest duża. Niemniej koszt wynajmu np. auta z podnośnikiem na jeden dzień, nijak ma się do ceny, jaką trzeba by oczywiście zapłacić za kupno takiego auta na własność. Dobrze widać to np. na budowach prowadzonych systemem gospodarskim. Wynajęcie koparki na jeden dzień opłaca się po prostu bardziej, niż kupowanie takiego sprzętu (co jest oczywiste) lub kopanie wykopu pod fundament ręcznie (co jest mniej oczywiste).

Wypożyczalnia aut – czy warto iść w tę gałąź działalności

Czy warto prowadzić własną wypożyczalnię? To pytanie zadaje sobie sporo osób, które związane są z motoryzacją i obserwują rynek. Odpowiedź jak w wielu podobnych przypadkach będzie brzmieć “tak, ale pod pewnymi warunkami”. W przypadku wypożyczalni samochodów trzy wytyczne są najważniejsze. Pierwszą jest cena, jaką będziemy oferować za wynajem samochodów. Musi być konkurencyjna, tym bardziej że na rynku będziemy nowi. Druga rzecz, o jaką musimy zadbać, jest oferta. Oferta musi być dość bogata, inaczej nie przyciągniemy klienta. Mając trzy samochody z podobnego segmentu, znalezienie potencjalnego klienta będzie trudne. Trzecim i chyba najważniejszym czynnikiem jest lokalizacja. Co prawda wiele firm wypożyczających pojazdy dostarcza samochody daleko od swojej bazy, ale zawsze generuje to środki. Lokalizacja powinna zapewnić sporo potencjalnych klientów, ale dobrze również, aby konkurencja nie była zbyt silna w miejscu, które wybierzemy, jako naszą główną siedzibę i bazę.