Ocieplanie dachów

Nie da się ukryć, że ocieplanie dachów to niemalże kluczowa czynność, jeśli zależy nam na odpowiedniej stabilności energetycznej. Zanim jednak rozpoczniemy realizację takich prac, wówczas powinniśmy dokładnie przemyśleć wybór materiałów. Co powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem ocieplania dachu? Jakie metody wykorzystywane są do izolacji dachu? Czym powinniśmy kierować się podczas wyboru materiału? Jakie korzyści niesie ze sobą ocieplanie dachu? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Co powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem ocieplania dachu?

Zanim zdecydujemy się na ocieplanie dachu, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma ważnymi aspektami. Niezbędne są również czynności, które mają na celu sprawdzenie obecnego stanu naszego budynku. Przede wszystkim należy zweryfikować, czy w obszarze, który jest potencjalnie objęty ociepleniem, nie pojawiają się grzyby, pleśnie, gniazda owadów bądź szkodników. Niedopuszczalne są również zacieki, deformacje bądź pęknięcia. Każdy z tych czynników wpływa na jakość wykonywanych prac, jak również na bezpieczeństwo użytkowników. Zaplanujmy wentylację w taki sposób, aby uzyskać optymalną cyrkulację powietrza. Jeśli zostawimy szczeliny, wówczas możliwe okaże się usuwanie wilgoci. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się folia dachowa, która zapewnia optymalną przepuszczalność pary. W ten sposób jesteśmy w stanie zredukować ryzyko związane z mnożeniem szkodliwych drobnoustrojów. Pamiętajmy o tym, by zweryfikować, czy wybrane przez nas materiały są wystarczająco elastyczne, aby dopasować je do zakamarków poddasza. Budulec powinien charakteryzować się sprężystą strukturą- w ten sposób unikniemy rozwarstwianiu, dzięki czemu ocieplanie dachów będzie jeszcze skuteczniejsze.

Jakie metody wykorzystywane są do izolacji dachu?

Ocieplanie dachów
Ocieplanie dachów

Ocieplanie dachów https://ocieplanie-dachow.com.pl/ to inwestycje, które wbrew pozorom są wymagające. Mowa nie tylko o aspektach finansowych, ale również typowo organizacyjnych. Jedną z kwestii, która każdorazowo wymaga dużych przemyśleń, jest wybór materiałów. Na dzień dzisiejszy stosowane są zróżnicowane metody, które różnią się skutecznością w zależności od tego, z jakim stanem budynku mamy do czynienia, a także jakie jest jego przeznaczenie. Do najpopularniejszych materiałów, które polecane są przez specjalistów, zaliczyć można piankę poliuretanową, wełnę, a także styropian. W zależności od tego, jaką metodę wybierzemy, zróżnicowane mogą okazać się koszty, właściwości, precyzyjność, termin realizacji. Jeśli zastanawiasz się, co tak właściwie wybrać, wówczas powinieneś dokładnie przeanalizować zalety i wady poszczególnych materiałów. Niemniej ważny jest sam koszt ocieplania dachu https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/, który znacząco się różni.

Czym powinniśmy kierować się podczas wyboru materiału?

Wybór optymalnego materiału z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Ostateczny zakup powinien być uzasadniony i podyktowany naszym researchem w tym zakresie. Jest to bardzo ważne, jeśli zależy nam na tym, by ocieplanie dachów było możliwie najskuteczniejsze. Podczas podejmowania decyzji w tym zakresie, należy skupić się na współczynniku przewodzeniu ciepła. Okazuje się, że pod tym względem doskonale prezentuje się ocieplanie dachów pianką. Zweryfikujmy również mniej oczywiste właściwości, do których najczęściej zalicza się izolację termiczną, niepalność, trwałość, jak również przepuszczalność pary wodnej. Kluczowym czynnikiem może okazać się też ten typowo finansowy. Jeśli planujemy tego typu prace remontowe, wówczas cena zdecydowanie ma znaczenie- poszczególne materiały są bardzo zróżnicowane pod tym względem. W zależności od tego, jaką metodę wybierzemy, a także czym dokładnie jesteśmy zainteresowani, koszty mogą być wyższe lub niższe. Średnia cena za metr kwadratowy razem z robocizną oscyluje w granicach od 80 do 90 zł. Najdroższa jest metoda pianką poliuretanową. 

Jakie korzyści niesie ze sobą ocieplanie dachu? 

Nie bez powodu ocieplanie dachów cieszy się tak dużą popularnością. Jest to niezwykle istotne, jeśli jesteśmy zainteresowani utrzymywaniem stabilności energetycznej. Gdy zaniedbamy ten obszar, wówczas musimy liczyć się z tym, że w skrajnych przypadkach dachem będzie uciekało nawet 30% ciepła. Dlatego też decydując się na takie prace budowlane możliwe jest wygenerowanie większych oszczędności. Energooszczędność budynku, jak również ograniczenie utraty ciepła minimalizuje ryzyko nadmiernych rachunków związanych z ogrzewaniem. Prawidłowe ocieplenie umożliwia zmniejszenie kosztów nawet o 40%. Dużą korzyścią jest również wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Jak to jest możliwe? Otóż jeśli odpowiednio dobierzemy materiał, wówczas istnieje prawdopodobieństwo ochrony konstrukcji przed rozprzestrzenianiem się ognia, ze względu na wysokie temperatury. Część materiałów posiada również właściwości zapobiegające powstawaniu grzybów i pleśni, co jest pomocne w utrzymaniu optymalnego poziomu wilgotności.