Kontenery morskie

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju firmę posiadamy, każdorazowo powinniśmy zwrócić uwagę na logistykę. Jej optymalizacja ma ogromne znaczenie, bowiem wpływa na przemieszczanie towarów pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. Jednym z rozwiązań mogą okazać się kontenery morskie, które cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. W jaki sposób zbudowane są kontenery morskie? Czy inwestowanie w kontenery morskie to dobre rozwiązanie? Jakie branże w sposób szczególny są zainteresowane transportem kontenerami morskimi? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników

W jaki sposób zbudowane są kontenery morskie?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat kontenerów morskich, w pierwszej kolejności powinniśmy zająć się ich budową. Otóż wbrew pozorom jest to dość skomplikowana konstrukcja. Najważniejszym elementem jest szkielet wykonany ze stali – składa się on ze słupków narożnych podstawy. Jeśli chodzi o ramę, to jest ona budowana wzdłuż nośnych belek, a także poprzecznych dźwigarów. Głównym zadaniem podłogi jest radzenie sobie z układarką towaru. Nie możemy jednak zapominać o konieczności wytrzymania obciążenia, które jest generowany przez towar, który znajduje się wewnątrz. Kontenery morskie charakteryzują się uchwytami, które są przeznaczone do mocowania ładunku. Najmocniejszym elementem całej konstrukcji są dolne i górne słupki narożne z narożami. Warto wspomnieć o wodoszczelnych drzwiach, które zamykają cały kontener, jednocześnie są montowane na specjalistycznych zawiasach przyspawanych do słupków – są zamykane na 4 zamki. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że konstrukcja uzupełniona jest przez stalowy dach – nie jest on nośny, co warto mieć na uwadze. 

Czy inwestowanie w kontenery morskie to dobre rozwiązanie?

Wiele osób zastanawia się czy kontenery morskie są opłacalne. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę własne potrzeby. Mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli cała powierzchnia zostanie odpowiednio wykorzystana. Rozwiązanie to niesie ze sobą szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim możliwe jest transportowanie przedmiotów o dużych gabarytach. Wewnątrz możemy umieścić tzw. towary wielkogabarytowe- zamieszczenie ich w innych środkach transportu jest niemalże niemożliwe i problematyczne. Kontenery morskie są uznawane są bezpieczne, bowiem transport morski również jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych. Do wypadków dochodzi bardzo rzadko, w porównaniu chociażby to transportu lądowego.

Kontenery morskie
Kontenery morskie

Ogromną korzyścią jest także mniej oczywista elastyczność- wewnątrz mogą znaleźć się zarówno duże towary, jak te mniejsze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na obie możliwości. W praktyce jest to zależne od naszych indywidualnych preferencji w tym zakresie. Kontenery morskie niemalże w każdym przypadku terminowo docierają do miejsca docelowego. Tego rodzaju transport jest wykorzystywany już od długiego czasu, podąża tymi samymi trasami, które są łatwe do przewidzenia. Docieranie na czas umożliwia rozplanowanie sprzedaży towarów, których nie mamy jeszcze u siebie, jednakże w najbliższym czasie zostaną dostarczone. Kontenery morskie wykorzystują rozbudowaną infrastrukturę – są one kompatybilne z innymi środkami transportu. Nie jesteśmy zmuszeni do całkowitego rozładowania towaru, niezależnie od tego, na jakim etapie podróży się znajdujemy. Tego typu czynności możemy dokonywać wtedy, kiedy kontenery morskie znajdą się w miejscu docelowym. 

Jakie branże w sposób szczególny są zainteresowane transportem kontenerami morskimi?

Coraz większa liczba branż decyduje się na korzystanie z kontenerów morskich. Dość często pojawiają się one w budownictwie. Firmy, które od stosunkowo długiego czasu funkcjonują na rynku, regularnie posługują się specjalistycznymi maszynami o dużych gabarytach. Jak można łatwo się domyśleć – bardzo często są one sprowadzane z zagranicy, ze względu na bardziej atrakcyjną cenę. Nie da się ich przewozić drogą powietrzną lub lądową, ze względu na ogromne gabaryty i duże koszty. Wykorzystanie drogi morskiej jest natomiast bardzo opłacalne, bowiem nie ma limitów co do wagi czy gabarytów. Inną gałęzią gospodarki jest dystrybucja- firmy, które wykonują tego typu usługi często muszą sprowadzać poszczególne przedmioty do własnych magazynów.

Warto wspomnieć o sektorze motoryzacji. Jeśli zdecydujemy się na sprowadzanie pojazdów z zagranicy, wówczas należy wziąć pod uwagę, że kontenery morskie umożliwiają przewożenie towarów, które charakteryzują się ponadprzeciętnymi gabarytami i dużą masą. Mowa chociażby o samochodach – w innych krajach ich cena jest bardziej satysfakcjonująca. Ostatnim sektorem, o którym warto wspomnieć, jest handel. Coraz częściej decydujemy się na to, aby handlować towarami pochodzącymi spoza granic Polski- droga morska w tym przypadku wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem, co warto mieć na uwadze.