Posted On

Jak działa hostel?

0 comments
Dobre informacje >> Usługi , Turystyka >> Jak działa hostel?
Jak działa hostel?

Hostel jest często wybieraną alternatywą dla hoteli i pensjonatów. Zazwyczaj jest tańszy i funkcjonuje na nieco innych zasadach. Jak działa hostel i czego możemy się po nim spodziewać?

Czym jest hostel?

Hostelem nazywane jest miejsce, w którym możemy wynająć nocleg. Zazwyczaj jest to budynek poświęcony właśnie temu celowi, inaczej niż w przypadku pensjonatów B&B. W przypadku tych drugich pokoje wydzielone są z prywatnego domu. Hostel zazwyczaj natomiast składa się wyłącznie z pokoi na wynajem oraz pomieszczeń gospodarczych umożliwiających jego prowadzenie. Charakterystyczną cechą hostelu jest możliwość wynajęcia pokoju wieloosobowego, co umożliwia znaczące obniżenie kosztów noclegów. W pokojach znajduje się zazwyczaj kilka łóżek, niekiedy również piętrowych. Ze względu na niską cenę zakwaterowania z hosteli często korzystają osoby studiujące oraz podróżujące budżetowo.

Skąd pochodzi hostel?

Idea hosteli przywędrowała do nas z terenów niemieckich. W 1909 roku niemiecki nauczyciel nazwiskiem Richard Schirrmann wpadł na pomysł otworzenia tego typu przybytku dla uczniów i studentów podróżujących w ramach wycieczek szkolnych.

Pierwszy hostel

Pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem i szybko spłynęły pieniądze na jego realizację. Wkrótce otwarty został pierwszy hostel. Mieścił się on w miejscowości o nazwie Altena. Jego pokoje z czasem zostały przerobione na muzeum i obecnie właśnie w takiej formie możemy je obejrzeć.

Powstanie DJH

Na tym jednak twórca hostelu nie poprzestał. W 1919 roku założył organizację pożytku publicznego, którą nazwał Deutsches Jugendherbergswerk. Znana jest ona przede wszystkim pod skrótowcem DJH. Miała ona za zadanie popularyzować ideę hosteli jako miejsc, w których będą mogły zatrzymywać się osoby studenckie podróżujące po terenie kraju, a także poza jego granicami.

Idea rozprzestrzenia się

DJH spełniło swoją rolę i błyskawicznie spopularyzowało ideę hosteli. Do 1932 na terenie Niemiec otwarto ich blisko 2 tysiące. W tym też roku powołano organizację międzynarodową, która miała za zadanie szerzyć tradycję hosteli poza granicami Niemiec. Obecnie działa ona na terenie 80 krajów.

Hostele dzisiaj

W czasie pierwszej i drugiej wojny światowej wiele hosteli zostało zamkniętych, a inne zostały przejęte przez państwo i oddane do celów wojskowych. Dopiero w latach 60. i 70-tych zaczęły ponownie służyć swoim celom i znów podbijać świat, umożliwiając tanie podróże.

Czym hostel różni się od hotelu?

Choć słowa hotel i hostel różnią się zaledwie obecnością jednej głoski, nie należy ich mylić. Mogłaby nas czekać niespodzianka – zarówno jeśli chodzi o cenę noclegu, jak i jego standard.

Liczba osób w pokoju

nocowanie-ŚwinoujściePodstawową i najbardziej charakterystyczną różnicą między hostelem a hotelem jest liczba osób przypadających na hotel. Jeśli wybieramy się do hotelu, naturalnym jest dla nas, że w wynajmowanym pokoju mieszkać będziemy samodzielnie, nawet jeśli jest to pokój kilkuosobowy. Inaczej jest w przypadku hostelu. Jeśli zarezerwujemy łóżko w hostelu to musimy liczyć się z tym, że do naszego pokoju zakwaterowanych może zostać kilka zupełnie obcych osób, które w tym samym czasie zatrzymają się w danym przybytku. Pokoje w hostelu mogą być małe, czyli mieścić zaledwie  2 lub 3 osoby. Wówczas spodziewać się możemy niewielkiego pokoju z kilkoma łóżkami, pojedynczymi lub piętrowymi. W hostelach często możemy spotkać także pokoje wieloosobowe, w których zastaniemy szeregi łóżek. Jedyna szansa na samodzielny pokój w hostelu występuje wtedy, gdy jest to przybytek rzadko uczęszczany, lub ma akurat wyjątkowo małe obłożenie. Wówczas osoba prowadząca hostel może pójść nam na rękę i umieścić nas w osobnym pokoju dla naszej wygody. Innym sposobem na uniknięcie noclegu w towarzystwie obcych osób jest wspólne podróżowanie z grupą znajomych. Wówczas może udać się wynająć pokój hostelowy odpowiadający liczbie osób w grupie. W ten sposób spędzimy noc w znanym sobie towarzystwie.

Zobacz koniecznie:

Standard pokoi

Hostel od hotelu różni się także standardem. Regułą jest, że wynajmując pokój w hotelu otrzymujemy dostęp do własnej łazienki, a często również i do kuchni lub chociaż aneksu kuchennego. Inaczej będzie w przypadku hostelu. Wiedząc już, że w hostelu wspólne są nawet pokoje, zapewne domyślamy się także, że nie ma co liczyć w nich na prywatną łazienkę. Przeciwnie. Pomieszczenia takie jak toalety, ubikacje, kuchnie i jadalnie również stanowią przestrzenie wspólne dla wszystkich osób, które zdecydowały się wynająć w danym terminie łóżko w hostelu. Z tego względu hostel jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla tych z nas, którzy lubią poznawać nowych ludzi i nie stronią od towarzystwa. Łatwiej będzie nam odnaleźć się w hostelu również wtedy, gdy nie cenimy sobie szczególnie wysoko prywatności czy nadmiernych wygód, a więc nie zepsuje nam humoru czekanie na zwolnienie się łazienki czy też kuchni.

Cena noclegu

Ostatnią i być może najważniejszą różnicą między hostelem a hotelem jest cena noclegu. Być może hostel ma niższy standard niż pokoje hotelowe, ale to właśnie dzięki temu może być tak tani. Wynajęcie łóżka w hostelu będzie dla naszego portfela dużo łaskawszym rozwiązaniem niż wynajęcie całego pokoju z łazienką i aneksem kuchennym w hotelu.

Related Post

Czy lombard przyjmie telefon na abonament?

Lombardy to miejsca, które oferują możliwość szybkiego uzyskania gotówki w zamian za zastawienie wartościowych przedmiotów.…

Jak otworzyć skup złota?

Rozpoczęcie działalności związanej ze skupem złota wymaga przemyślanej strategii oraz zrozumienia rynku. Pierwszym krokiem jest…

Jak połączyć tatuaże na rękaw?

Łączenie tatuaży na rękaw to proces, który wymaga przemyślenia i kreatywności. Warto zacząć od zastanowienia…