Firmy geotechniczne Szczecin

Firmy geotechniczne Szczecin – na rynku istnieje wiele firm geotechnicznych, które wykonują badania geotechniczne. W przypadku budynków bez piwnic kosztują od tysiąca do półtora tysiąca złotych. Być może będziemy musieli dołączyć je do akt przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. Nawet jeśli nie jest to konieczne, najlepiej zlecić tego typu badania firmie geotechnicznej. Powiedzmy sobie, czym są te testy i dlaczego.

Co to są badania geotechniczne?

Firmy geotechniczne często mają pytania od klientów dotyczące zamawiania pomiarów geotechnicznych naziemnych dla domów jednorodzinnych. Dla wielu projektantów, inwestorów, a nawet urzędników nie jest do końca jasne, czy doradztwo geotechniczne jest niezbędnym i wymaganym prawem elementem projektu budowlanego.

Wielu klientów jest również sceptycznie nastawionych do praktyczności przeprowadzania takich badań, zwłaszcza gdy domy są już budowane w okolicy i są uważane za kolejną papierkową robotę, obliczenia dodają komplikacji, a ich wymarzony dom jest wolny od poważnej biurokracji.

Co to są badania geotechniczne?

Firmy geotechniczne Szczecin
Firmy geotechniczne Szczecin

Badania geotechniczne gruntu są wykonywane w celu określenia warunków wodno-gruntowych pod budowę fundamentów konstrukcyjnych. Pozwalają odpowiedzieć na wiele ważnych pytań. Znajdziemy glebę na danym obszarze i znajdziemy różne warstwy gleby, w tym warstwy nośne, na określonych głębokościach. Dzięki badaniom geotechnicznym dowiemy się, czy na danym terenie możemy zlokalizować obiekty budowlane, a także czym dokładnie jest zwierciadło wody i jak bardzo się waha. Po wykonaniu badań firma geotechniczna poda nam rodzaj fundamentu, jaki musimy zastosować, aby budynek był bezpieczny w użytkowaniu.

Zgodnie z praktyką badanie geotechniczne gruntu polega jedynie na wywierceniu co najmniej trzech otworów badawczych na głębokości mniejszej niż dwa metry poniżej przewidywalnego poziomu fundamentu. Dlatego bez piwnicy średnia głębokość wynosi około trzech metrów. Pobrać próbki gleby i wody z odwiertu. W przypadku wątpliwości co do ich właściwości kieruje się je do dalszych badań laboratoryjnych. W przypadku gruntów niespoistych musimy określić ich stopień zagęszczenia oraz inne właściwości mechaniczne. Aby to zrobić, sonduj. Czy wiesz, czym jest pokusa? Obejmuje wbijanie, wciskanie i wkręcanie sondy w ziemię.

Do czego służy badanie geotechniczne?

Badania geotechniczne kończą się perspektywą geotechniczną. Składa się z części graficznej i opisowej, która zawiera podsumowanie. Oni są najważniejsi. Pozwalają na bezpieczne i prawidłowe zaprojektowanie fundamentów domu. Ponadto określają ich głębokość. Jednocześnie zalecają dobranie ich rodzaju i odpowiedniej izolacji. Badania geotechniczne rozwieją wszelkie wątpliwości co do możliwości odwodnienia piwnicy budynku, odprowadzenia wody deszczowej z dachu do gruntu i budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Polecamy oferty:

Opinie geotechniczne są podstawą dla projektantów do ustalenia tzw. kategorii geotechnicznych budynków. W polskich warunkach jedno- i dwupiętrowe domy jednorodzinne i zagrody zaliczane są najczęściej do pierwszej kategorii geotechniki. Jeżeli jednak z opinii geotechnicznej wynika, że ​​warunki gruntowo-wodne są złożone, projektant konstrukcji sam podnosi kategorię geotechniczną budynku na drugą lub trzecią.

Ile kosztuje badanie geotechniczne i ile trwa?

Standardowe badania geotechniczne kosztują od tysiąca do półtora tysiąca złotych. Musimy jednak pamiętać, że ceny mogą się różnić w zależności od miejsca. Dodatkowo koszt wpływa na głębokość wierconych otworów, a także liczbę wierconych otworów. Kiedy planujemy dom z piwnicą, ceny idą w górę. Jeśli dodamy do tego badanie pH wody, musimy dodać do tego prace laboratoryjne.

Próba wiercenia została faktycznie zakończona w jeden dzień. Zwykle zajmuje to kilka godzin. Jeśli na danym obszarze wystąpi powódź, badania są zwykle powtarzane w innym czasie. Chodzi o określenie, jak bardzo zmienia się woda w zależności od pory roku. Opinie geotechniczne sporządzane są na podstawie wszystkich danych geodezyjnych oraz danych gromadzonych na miejscu, a także materiałów archiwalnych. Zwykle zajmuje to około dwóch tygodni.
Warto również pamiętać, że koszt badań geotechnicznych jest znacznie niższy niż koszt zakupu działki. Badania te pomogą nam jednak uniknąć kosztów związanych z usuwaniem usterek, awarii i wszelkich wad konstrukcyjnych budynków. Pozwala nam to zaprojektować dom w taki sposób, aby przetrwał wiele lat. Mamy możliwość wyjścia z inwestycji, jeśli wykonamy rozeznanie przed zakupem działki. Ostatecznie inwestycja może stać się zbyt kosztowna.