Pompy ciepła – co należy wiedzieć przed zakupem?

Pompy ciepła – co należy wiedzieć przed zakupem? Coraz więcej osób rozważa zakup pompy ciepła do wygodnego i niedrogiego ogrzewania. Czym jest prawdziwa pompa ciepła i jak działa? Jak dokonać dobrego wyboru i co warto wiedzieć przed zakupem? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła może wydawać się wielu osobom znajoma, ale nie każdy wie dokładnie, co to jest. Pompa ciepła to maszyna, której zadaniem jest przetłaczanie ciepła z chłodniejszego miejsca do cieplejszego miejsca. Jest to proces, który nie podąża za naturalnym kierunkiem przepływu ciepła. Dzieje się tak dzięki energii mechanicznej lub cieplnej dostarczanej z zewnątrz.

Jak działa pompa ciepła?

Dla wielu osób działanie pompy ciepła może nie być oczywiste. Pompa dostarcza gorącą wodę lub ciepłe powietrze z wody, gleby lub powietrza o temperaturze nieco powyżej 0 stopni Celsjusza. Ale jak pozyskać ciepło z zimnego powietrza lub zimnej wody? Każda substancja o temperaturze wyższej niż zero absolutne ma energię, którą można pochłonąć jako ciepło. Warto jednak wspomnieć o drugiej zasadzie termodynamiki, zgodnie z którą ciepło przekazywane jest z cieplejszego obiektu do chłodniejszego obiektu. Na tej zasadzie działają pompy ciepła. Temperatura płynu roboczego w pompie ciepła w parowniku jest niższa niż temperatura źródła ciepła. Temperatura wzrośnie później ze względu na wzrost temperatury spowodowany pracą sprężarki.

Wybór systemu grzewczego z pompą ciepła

Wybierając system ogrzewania pompą ciepła, możesz wybrać jedną z kilku opcji, a mianowicie:

  • Równoległy system biwalentny, w którym pracują dwa urządzenia. Drugie urządzenie włącza się, gdy na zewnątrz jest określona temperatura, a następnie każde urządzenie działa jednocześnie.
  • Kolejny system biwalentny, w którym pracują dwa urządzenia, po określeniu temperatury zewnętrznej pompa zostaje wyłączona, a drugie urządzenie zostaje włączone.
  • System monowalentny, w którym jedynym urządzeniem jest pompa ciepła.

Rodzaje pomp ciepła

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Najczęściej spotykana jest pompa ciepła solanka/woda. Są znane ze swojej doskonałej wydajności i stabilności. Dodatkowo do celów grzewczych wykorzystują energię odnawialną, czyli energię słoneczną zmagazynowaną pod ziemią. Ta pompa ma wielu zwolenników i coraz więcej osób decyduje się z niej korzystać. Innym popularnym typem pompy ciepła jest pompa typu woda-pompa, która wykorzystuje do ogrzewania kanały wodne, które przepływają pod ziemią. Istnieją również pompy powietrze-woda wykorzystujące ogrzewanie powietrza zewnętrznego.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem pompy ciepła, powinieneś zdawać sobie sprawę z kilku czynników. Bardzo ważna jest powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rodzaj ogrzewania i potrzeby cieplne budynku. Nie bez znaczenia jest również zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową.

Idealna pompa ciepła – co to jest?

Pompy ciepła – co należy wiedzieć przed zakupem?
Pompy ciepła – co należy wiedzieć przed zakupem?

Wybierając pompę ciepła zwracajmy uwagę nie tylko na parametry naszego budynku, ale również na inne kwestie, abyśmy mogli dobrać sprzęt najwyższej jakości i by służył nam przez długie lata. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których powinniśmy pamiętać przy zakupie pompy ciepła, jest poziom hałasu pompy. Warto wybrać taki, który pracuje cicho. Jest to szczególnie ważne, gdy ma być zainstalowany w pobliżu ścian domu. Dodatkowo warto sprawdzić również łatwość obsługi pompy. Obejmuje to nie tylko łatwy w użyciu interfejs, ale także moduł, który może łączyć się z Wi-Fi. Ta opcja pozwoli nam sterować urządzeniem za pomocą aplikacji na naszym telefonie. Ważne jest również sprawdzenie, czy sprzęt jest zgodny z odpowiednimi normami. Powinna to być nie tylko zaufana marka pompy ciepła, ale jej podzespoły, takie jak sprężarki, przetworniki czy zawory, powinny być odpowiednio certyfikowane i wysokiej jakości. Idealna pompa ciepła powinna spełniać europejskie normy obowiązujące w polskich warunkach klimatycznych. Należy również zwrócić uwagę na sposób montażu dla danej pompy ciepła – powietrzna pompa ciepła jest znacznie prostsza i tańsza w montażu niż gruntowa pompa ciepła i nie wymaga miejsca na gruntowy wymiennik ciepła. pompa ciepła, Należy również zwrócić uwagę, czy model, który nas interesuje posiada dodatkowe wyposażenie, np. moduły potrzebne do rozszerzenia układu sterowania pompą. Jeśli zależy nam na ekologii i środowisku naturalnym, powinniśmy wybierać pompy z ekologicznym chłodzeniem, których czynnik chłodniczy nie jest szkodliwy dla środowiska. Pompy ekologiczne mają niski ODP (tj. Potencjał niszczenia warstwy ozonowej) i GWP (Potencjał globalnego ocieplenia).