Dlaczego warto wybrać outsourcing IT

Dlaczego warto wybrać outsourcing IT? Wraz z rozwojem technologii informatycznych wzrosła liczba zadań wymagających użycia komputerów. Dlatego każda firma korzysta z systemów informatycznych. W podstawowej formie są to łącza internetowe, a czasami zaawansowane centra danych z własnymi systemami. To ogromny koszt finansowy, a także koszt związany z zatrudnieniem, dlatego opracowano rozwiązania ułatwiające zarządzanie nim.

Czym jest outsourcing IT ?

Aby wyjaśnić pojęcie outsourcingu IT, warto zacząć od samego pojęcia outsourcingu. Jest to skrót od outside-resource-using, wolnego tłumaczenia na użytek zasobów zewnętrznych. Czym zatem jest outsourcing IT? Jest to delegowanie działań IT do firmy zewnętrznej. To sposób na obniżenie kosztów przy zachowaniu wysokiej jakości zarządzania danymi. Outsourcing IT to usługa oferowana przez wiele wyspecjalizowanych firm.

Rodzaje outsourcingu IT

Dostępnych jest wiele form outsourcingu IT. Jego najprostszym wariantem są usługi internetowe i obsługa aplikacji. Oba te obszary są bardzo ważne w marketingu firmy i innych działaniach promocyjnych, dlatego też takie działania są chętnie zlecane innym podmiotom – zwłaszcza tworzenie bardziej zaawansowanych usług wymaga wiedzy i zaangażowania specjalistów, którzy nie zawsze świadczą usługi do pracowników firmy. Korzystanie z outsourcingu IT pozwala uzyskać potrzebne usługi tam, gdzie brakuje ludzi lub umiejętności.

Inną powszechną formą outsourcingu jest świadczenie usług utrzymania sieci i infrastruktury komputerowej. Oferta ta skierowana jest głównie do firm korzystających z zaawansowanych systemów informatycznych. Skorzystanie z pomocy zewnętrznej sprawia, że ​​zainteresowane podmioty nie muszą ponosić wysokich kosztów związanych z zakupem sprzętu czy wynagrodzeniami ekspertów. Jednocześnie uzyskaj doskonałą obsługę. I outsourcingu centrów danych.

Outsourcing lokalny czy outsourcing zdalny?

Outsourcing IT można wybrać zdalnie (offshoring) lub na miejscu (nearshoring). Pierwszy model to zdalne zarządzanie danymi, często nawet z innych krajów.

Dlaczego warto wybrać outsourcing IT?
Dlaczego warto wybrać outsourcing IT?

Do tej pory wiele firm korzystało z usług podmiotów azjatyckich, ponieważ oferują one konkurencyjne ceny. Rynek zaczął jednak szybko rosnąć, a w Europie pojawiało się coraz więcej firm, oferujących nie tylko wysoką jakość usług, ale także dobre ceny. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z takich usług nie tylko przez firmy europejskie, ale również krajowe i dlatego oferuje usługi outsourcingu IT.

Nearshoring to zjawisko, które odnosi się do obszaru najbliższego jednostce zarządzającej – zarówno pod względem geograficznym, jak i zbliżonym kręgom kulturowym. Korzystanie z takich usług zmniejsza ryzyko związane ze współpracą z podmiotami zdalnymi. Rynek europejski, w tym rynek polski, jest bardzo dobrze obsługiwany. Przede wszystkim stabilne, korzystne ekonomicznie, ponadto firmy te dysponują dobrze wyszkolonymi specjalistami i nowoczesnym sprzętem. Oferują swoje usługi na terenie całej Europy i świata, dlatego ich dodatkowym atutem jest biegła znajomość języka angielskiego, który jest w tej branży fundamentalny. Nie martw się o dodatkowe koszty korzystania z usług lokalnych. Szybko rozwijający się rynek krajowy oferuje przystępne ceny. Odpowiadają podmiotom lokalnym i zagranicznym.

Kolejną zaletą rozwiązań nearshoringowych jest zwiększone bezpieczeństwo danych, które jest dziś ważną wartością. Polska należy do krajów, które ściśle przestrzegają obowiązującego prawa oraz standardów i zasad ustanowionych przez Unię Europejską. Wpływa to na wysoki poziom bezpieczeństwa danych, którymi zarządzają polskie firmy – w przeciwieństwie do rynków azjatyckich. Klienci, którzy cenią sobie jakość usług i bezpieczeństwo udostępnianych danych, z pewnością wezmą to pod uwagę.

Komu służy w outsourcingu IT?

Outsourcing IT może być korzystnym rozwiązaniem dla firm, które oczekują wysokiej jakości usług, których nie jest w stanie zapewnić dotychczasowa kadra IT. Jest to również korzystna opcja dla podmiotów, które nie posiadają własnych działów IT. Niestety bez dostępu do Internetu nie da się funkcjonować, a outsourcing daje taką możliwość. Wybór sprawdzonej i rzetelnej firmy to gwarancja satysfakcji i bezpieczeństwa dla obu stron układu. Innym podmiotem, który może skorzystać na współpracy z firmą outsourcingową działającą w obszarze IT jest firma, która prężnie się rozwija i wymaga elastycznych rozwiązań dostosowanych do aktualnej sytuacji firmy.

To także sposób na oszczędzanie. Udowodniono, że outsourcing odpowiedzialności za zarządzanie danymi podmiotom zewnętrznym obniża koszty stałe. Często wynikają one z rachunków i utrzymania sprzętu, a także z wysokich wynagrodzeń pracowników działów IT. Outsourcing może więc być korzystnym rozwiązaniem na wielu płaszczyznach.