Co lepsze – szkoła językowa czy korepetycje?

Znajomość języków obcych jest we współczesnej rzeczywistości umiejętnością niezbędną. Biegłe posługiwanie się przynajmniej jednym dodatkowym językiem stanowi często warunek konieczny do podjęcia zatrudnienia na interesującym stanowisku. Jest to również kwestia kluczowa, jeśli zależy nam na samorozwoju i doskonaleniu zawodowym. Większość z publikacji naukowych i branżowych publikowana jest najpierw w języku angielskim. Zdolność do komunikacji w językach obcych jest również nieoceniona  w  codziennym życiu, ułatwia poznawanie ludzi i dodaje pewności siebie w czasie zagranicznych wakacji. W jaki sposób  rozwijać swoje kompetencje językowe? Czy lepiej uczyć się w specjalistycznej szkole języków obcych, czy na korepetycjach?

Nauka języków obcych dla najmłodszych

Powszechnie wiadomo, że naukę języków obcych najlepiej rozpocząć w dzieciństwie. Dzieci w wieku przedszkolnym chłoną obce wyrazy i struktury gramatyczne w sposób zbliżony do tego, w jaki nabywa się umiejętność posługiwania językiem ojczystym. Kursy angielskiego dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, to przede wszystkim zabawa i kontakt z rówieśnikami. Podczas tej zabawy dzieci uczą się piosenek, wierszyków i poznają nowe wyrazy niejako przy okazji.

Zajęcie językowe dla starszych dzieci mogą mieć formę lekcji opartych na metodach komunikacyjnych. Aby dzieci chciały się uczyć, lekcje muszą mieć nie tylko interesującą treść, ale również zachęcającą formę. Dlatego w szkołach językowych zatrudniani są pełni pasji nauczyciele, którzy  wykorzystują swoje pokłady energii do organizowania nauki w sposób zapewniający nie tylko wiedzę, ale również emocje. Dzieci mogą oglądać filmy w oryginale, czytać komiksy, grać w gry komputerowe czy planszówki, brać udział w konkursach i quizach albo korespondować z rówieśnikami zza granicy. Lekcje języka obcego nie muszą polegać na rozwiązywaniu nudnych ćwiczeń z podręcznika. Dla dzieci liczy się przede wszystkim komunikacja i kontakt z żywym językiem. Dlatego świetnym uzupełnieniem nauki mogą być obozy lub kolonie językowe albo letnie wymiany zagraniczne.

Korepetycje wydają się być dobrym rozwiązaniem w przypadku dzieci w wieku szkolnym, które z jakiegoś powodu mają zaległości w nauce języka. Dla nich zajęcia w szkole językowej mogłyby stanowić dodatkowy stres. Dodatkowo, dziecko mające problem z określoną partią materiału szkolnego potrzebuje często szybkiej pomocy doraźnej. W tym przypadku sprawdzą się korepetycje z doświadczonym nauczycielem.

Metody nauki specjalnie dla dorosłych

Jak jednak mają się uczyć angielskiego dorośli? Wraz z dzieciństwem kończy się nasza spontaniczność i beztroska w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności. Wolimy, aby informacje były w jakiś sposób uporządkowane. Zaczynamy doceniać książki, zeszyty z notatkami, nagrania, których można odsłuchać w dowolnej chwili…

Szkoła językowa dla dorosłych to najlepsza opcja dla osób pracujących, chcących poprawić znajomość języków lub poznać zupełnie nowy język od podstaw. Lektorzy w takich placówkach znają specyfikę pracy z dorosłymi i wykorzystują techniki, mogące pomóc dorosłym uczniom w nauce. Dodatkowo, szkoły takie organizują zajęcia w porach odpowiednich dla ich pracujących uczestników. Istnieje więc możliwość wyboru grupy w odpowiedniej dla siebie porze dnia bądź w weekendy. Nie bez znaczenia jest też uczestnictwo w samej grupie. Pozostali jej członkowie mogą stanowić źródło wsparcia i motywacji do nauki. Poza tym, zajęcia takie stanowią okazją do nawiązania ciekawych relacji towarzyskich z ludźmi o podobnych zainteresowaniach!

Specjalistyczne kursy językowe dla firm czy lekcje indywidualne

Ciekawym rozwiązaniem w zakresie nauki języków obcych dla dorosłych są kursy językowe dla firm. Zorganizowanie  takiej metody nauki dla pracowników przez pracodawcę ma uzasadnienie zwłaszcza w tych przypadkach, kiedy znajomość języka jest jedną z kluczowych umiejętności, wymaganych w pracy.

Szkolenia językowe dla firm mogą służyć zarówno podniesieniu ogólnego poziomu znajomości języka, jak i rozwojowi kompetencji w zakresie określonej specjalizacji. Popularne są więc  kursy języka angielskiego prawniczego, organizowane dla dużych kancelarii adwokackich czy języka biznesu dla pracowników firm handlowych.  W takich przypadkach kurs jest zdecydowanie lepszą alternatywą od korepetycji. Kursant otrzymuje bowiem komplet materiałów do nauki, ma też możliwość weryfikacji na bieżąco swoich umiejętności przez lektora, specjalizującego się w języku danej branży.

Promocje wakacyjne na kursy języków obcych

Języków obcych warto uczyć się regularnie, przez cały rok. Nie należy robić sobie długiej, wakacyjnej przerwy. Może się bowiem okazać, że po wakacjach trzeba będzie rozpocząć naukę od uzupełnienia braków powstałych w trakcie nieużywania języka. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą szkoły językowe – promocja wakacyjna kursów w okresie letnim pozwala na kontynuowanie lub rozpoczęcie nauki w korzystnych cenach. To świetna okazja na zdobycie dodatkowych umiejętności – a  tym samym przewagi na rynku pracy – w czasie, gdy inni robią sobie przerwę od nauki.

Podsumowując – w większości wypadków oferta szkół językowych jest znacznie bogatsza i daje więcej możliwości rozwoju językowego od korepetycji. Dotyczy to zarówno dzieci, uczących się przez zabawę, jak i dorosłych, zdobywających w szkołach językowych umiejętności zwiększające ich szanse na rynku pracy. Korepetycje mogą być natomiast korzystne, jeśli potrzebna jest doraźna pomoc językowa z powodu problemów szkolnych lub konieczności szybkiego nadrobienia braków.