Więźby dachowe drewniane

Więźby dachowe drewniane – ich konstrukcja jest sztywna i służy do montażu dachów dwuspadowych. Przeniesie obciążenia z dachu na ściany budynku. Jakość materiałów i konstrukcji może wpływać na wytrzymałość, niezawodność i trwałość dachu. Kratownice muszą wytrzymać ciężar pokrycia dachowego, izolacji i hydroizolacji, a także obciążenia zewnętrzne od silnych wiatrów i opadów.

Jaki rodzaj więźby dachowej zainstalować?

Więźby dachowe drewniane
Więźby dachowe drewniane

W przypadku niskich konstrukcji drewnianych więźby dachowe wykonane są z drewna. Produkty łączone są za pomocą wyciętych lub metalowych łączników. Odpowiednie gatunki drewna to sosna lub świerk. Jest to wysokiej jakości, trwały i przystępny cenowo surowiec charakteryzujący się podwyższoną odpornością na wilgoć i dużą gęstością. Ponadto są łatwe w użyciu i dostosowywaniu.

Czasami, dla zwiększenia wytrzymałości, stosuje się kombinowaną konstrukcję wykonaną z drewna i metalu. Jest to niezbędne do produkcji podpór kalenicowych o dużym obciążeniu i długich serii do tworzenia systemów warstwowych bez podkładek. Wybierając kształt i konstrukcję więźby dachowej, należy wziąć pod uwagę rodzaj połączenia, obecność lub brak stropu, kąt nachylenia dachu i materiał dachu. Dlatego w przypadku dachów stromych odpowiednie są kratownice trójkątne, natomiast w przypadku dachów płaskich stosuje się wzór trapezowy lub prostokątny.

Drewniana więźba dachowa z prefabrykatów

Wybór materiałów budowlanych jest zawsze uważany za najbardziej odpowiedzialny i ważny. Materiałowi stawiane są specjalne wymagania: musi zapewniać najwyższą wytrzymałość, wystarczającą sztywność i nie odkształcać się. Wskaźnik cen jest również ważny, ponieważ koszt jest dość namacalnym czynnikiem, zwłaszcza w budynkach prywatnych.

Drewno uważane jest za jeden z najpopularniejszych i najtańszych materiałów budowlanych. Konstrukcje drewniane są odpowiednie w następujących sytuacjach: przy budowaniu dachów według typu poddasza, przy instalacji obiektów przemysłowych i innych obiektów zorientowanych, przy naprawach płaskich dachów różnych budynków.

Główne cechy wiązarów drewnianych w porównaniu do podobnych konstrukcji to:

 • Szybkość projektowania wzrosła kilkakrotnie.
 • Automatyzacja instalacji i prostota wszystkich faz budowy.
 • Łatwa w montażu praca (elementy są gotowe, wystarczy je poprawnie zainstalować).

Jakie są wymagania dla systemu więźby dachowej?

 • Konstrukcja musi być w stanie wytrzymać obciążenia pionowe i boczne.
 • Elementy konstrukcyjne i połączenia powinny być w stanie równie dobrze wytrzymywać obciążenia ścinające i wzdłużne.
 • Wszystkie połączenia muszą być mocno połączone i równomiernie rozkładać obciążenie każdego elementu na maksymalną liczbę sąsiednich elementów.
 • Lekka waga i wysoka trwałość.
 • Minimalne i równomierne obciążenie konstrukcji nośnej budynku.
 • Wilgotność drewna na więźby dachowe nie powinna przekraczać 18% i powinna być zabezpieczona środkami konserwującymi i uniepalniającymi.

Jak zamontować więźbę dachową?

Przed montażem ważne jest prawidłowe obliczenie konstrukcji więźby dachowej, wybór wysokiej jakości materiałów i trwałych elementów złącznych. Podczas montażu drewno nie powinno zwisać na swojej długości pod własnym ciężarem lub masą dachu. Aby to zrobić, będziesz musiał zainstalować belki i przekładki lub średni bieg, który służy jako gruba belka nośna montowana na krokwiach.

Warte uwagi:

Więźby dachowe pokrywa się stropem, następnie układa się izolację i hydroizolację oraz montuje się materiały wykończeniowe. Do sufitu drewnianego domu wybierz produkty naturalne i przyjazne dla środowiska. Dobrze sprawdzają się okładziny drewniane, klocki lub imitacje drewna, deska strugana, drewno lite i deski. Rzadziej używane tynki, farby i płyty gipsowo-kartonowe.

Ważne jest, aby każdy materiał drzewny był pokryty środkiem ochronnym. W przeciwnym razie drewno w końcu gnije, pleśni, traci wytrzymałość i pęka. Podczas korzystania z połączonych drewnianych wiązarów ważne jest, aby odizolować metal od drewna, aby metalowe części nie korodowały.

Montaż dachów i wiązarów dachowych wymaga starannego planowania i obliczeń. Eksperci opracują i wyliczą projekty, przygotują drewno, dobiorą wysokiej jakości materiały i trwałe łączniki, dodadzą elementy. Wykonują hydroizolację, izolację, zabiegi ochronne i wykończenia dachów.

Zalety prefabrykowanych więźb dachowych to:

   • Znaczne oszczędności czasu można osiągnąć dzięki opracowaniu, produkcji i instalacji przemyślanego zunifikowanego systemu.
   • Oszczędność materiału – po wyprodukowaniu ilość odpadów jest minimalna dzięki dokładnemu obliczeniu wszystkich ilości.
   • Istnieje możliwość wykonania wiązarów dachowych o dowolnym kształcie.
   • Maksymalna długość przęsła bez podpór pośrednich może wynosić do 30 metrów.
   • Bezpiecznie łączy się z ocynkowaną blachą stalową z wytłoczonymi zębami.

Do produkcji wiązarów dachowych wykorzystuje się wysokiej jakości techniczne materiały suszące poddane obróbce przeciwpożarowej i biologicznej.
Wiązary dachowe dostarczane są na miejsce gotowe do montażu, a montaż systemu dachowego jest szybki i łatwy.

Przygotowanie wiązarów dachowych do każdego projektu domu szkieletowego obejmuje trzy główne kroki:

Za pomocą specjalistycznych programów utwórz projekt, który automatycznie oblicza nośność każdego węzła, biorąc pod uwagę obciążenia wiatrem i śniegiem, ciężary dachu, obciążenia sejsmiczne i inne czynniki. Precyzyjne cięcie części odbywa się w zakładzie produkcyjnym. Więźby dachowe montowane są pod ciśnieniem, co pozwala na jak najściślejsze spasowanie wszystkich części zespołu, co zostało potwierdzone licznymi próbami rozciągania symulującymi klęski żywiołowe.