Jak szukać pracownika z Ukrainy? Metody rekrutacji

Zatrudnianie osób ma to do siebie, że trzeba je przeprowadzić umiejętnie, żeby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Ogłoszenie rekrutacji to już wymagające zadanie, choć wydaje się najprostszym krokiem w całym procesie. Tymczasem samo ogłoszenie musi być odpowiednio skonstruowane, aby przyciągnąć określonych kandydatów, czyli takich, jacy są nam potrzebni, a nie wszystkich możliwych i niemożliwych ludzi. Wyjątkowo atrakcyjni na rynku pracypracownicy z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/, jak zatrudnić takie osoby w wyniku umiejętnego ogłoszenia rekrutacji?

 

Rekrutacja pracowników z Ukrainy

Szukanie pracowników z Ukrainy

W takim zawiadomieniu trzeba opisać stanowisko pracy, czyli co dokładnie miałby ów pracownik robić. Może to być lista obowiązków w punktach lub ogólny zarys sytuacji w formie litego tekstu. Trzeba tam wymienić rzeczy takie jak zarządzanie projektami, proste prace porządkowe, dbanie o reputację firmy i inne rzeczy, które jakoś mogą naprowadzić kandydata na właściwy trop i dać mu względne pojęcie o tym, co miałby robić na danym stanowisku. Jest bowiem duża różnica pomiędzy sprzątaniem biura a zarządzaniem zespołem pracowników biurowych, a obie prace można przecież nazwać pracą w biurze. To pułapka, w którą nieuczciwi pracodawcy mogą próbować złapać nieopierzonych, świeżo upieczonych magistrów, którzy mają aspiracje, ale nie mają doświadczenia.

Poza naiwnymi byłymi studentami pracodawców często interesują pracownicy z Ukrainy. Jak uzyskać dostęp do tej grupy na rynku pracy? Aby zainteresować swoim ogłoszeniem tę konkretną grupę odbiorców, najprostszym rozwiązaniem jest napisanie go w języku rosyjskim lub ukraińskim. Nie można tego zrobić za pomocą translatora Google, ponieważ czasem robi on głupie rzeczy, a ktoś nieznający języka docelowego nie jest w stanie tego zweryfikować i wychodzą z tego kwiatki, które zdobią potem strony ze śmiesznymi obrazkami i grupy dla tłumaczy na Facebooku. Warto wydać te kilkadziesiąt złotych i zatrudnić profesjonalnego tłumacza, który zrobi to szybko i dobrze. To naprawdę efektywny sposób, by trafić do tej właśnie grupy osób poszukujących pracy.

 

Najlepsze oferty pracy

 

Aby oferta wyglądała uczciwie, dobrze jest napisać, co się zapewnia od siebie. Człowieka, który rozgląda się za zatrudnieniem, interesują głównie pieniądze. Jeśli nawet nie mamy pracownikowi zbyt wiele do zaoferowania, warto przedstawić to w korzystnym świetle, a nuż się skusi. Enigmatyczne zwroty takie jak „atrakcyjne wynagrodzenie” to standardowa taktyka wabienia optymistów, która zwykle zadowala potrzeby kandydatów na dane stanowisko. Pracownicy z Ukrainy bez wizy czasami bardzo się cieszą, kiedy widzą coś takiego w ogłoszeniu, bo mają nadzieję na godziwe zarobki. Czasem nawet kiedy się już dowiedzą, o jaką kwotę chodzi, tkwią w przekonaniu, że to bardzo dobra oferta, ponieważ nie zawsze znają polski rynek pracy. A tak się składa, ze tutejsze zarobki są i tak wyższe niż w ich ojczyźnie. Wszystko to sprawia, że są łatwym łupem dla pracodawców szukających oszczędności. Trudno jednak powiedzieć, czy taki układ jest wątpliwy moralnie, ponieważ wygląda na to, że obie strony są zadowolone, więc nikt nikomu nie robi krzywdy.

Podsumowując, napisanie ogłoszenia po ukraińsku bardzo dobrze wygląda w oczach Ukraińców, bo czują, że pracodawca ma przyjazne nastawienie i potrzebuje właśnie kogoś takiego jak oni. Dopisek, że nie wymaga się wizy, to jeszcze bardziej przyjazny gest i wtedy prawdopodobnie kandydatów będzie bardzo dużo. Dzięki temu zatrudniający ma w czym wybierać i nie musi się martwić, gdzie znaleźć pracownika z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/rekrutacja_kadr_pracodawcy_pracownicy_ze_wschodu_pl-html/, bo on sam do niego przyjdzie, i to nie jeden, a wielu.

 

Agencje zatrudnienia – czy opłaca się skorzystać?

 

Innym sposobem na łatwe odnalezienie dużej grupy kandydatów do pracy jest udanie się do agencji zatrudnienia, specjalizującej się właśnie w rekrutacji takich osób. Mają zwykle ogromną bazę danych i można podać im kryteria, jakie ma spełniać dany kandydat, a oni od razu mają dziesięć propozycji. Oczywiście nie robią tego za darmo, ale za to pracodawca ma zapewniony święty spokój i wygodę, bo nic nie musi robić, tylko agencja załatwia wszystko za niego. Czasem w Polsce działają takie firmy, które szukają Ukraińców lub innych ludzi z zagranicy tylko po to, żeby posłać ich do pracy nie w Polsce, a w innym kraju, najczęściej zachodnim, tak jak Niemcy czy bardzo popularna ostatnio Holandia. Jest tego bardzo dużo i naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak widać, jest mnóstwo możliwości, aby odnaleźć swoich wymarzonych ludzi do pracy. Nawet w przypadku dość zamkniętej grupy, jak pracownicy z Ukrainy, gdzie szukać należy poprzez ogłoszenie w innym języku czy agencje pracy https://apsprofitpolska.pl/, nie ma żadnego problemu z odnalezieniem właściwych osób na każde stanowisko. Nic nie jest tak satysfakcjonujące dla pracodawcy jak wybranie tej jednej osoby lub grupy osób, które idealnie pasują du kryteriów, spełniają wszystkie wymagania i mają niezbędny entuzjazm do pracy. Dlatego trzeba oswoić się z myślą, że nic nie może nas powstrzymać, jeśli naprawdę chcemy dotrzeć do takiej grupy zatrudnionych i zaproponować im pracę w swojej firmie. Korzyści zawsze jest bardzo dużo.