Ile trwa rozwód bez orzekania o winie z dzieckiem

Rozwód nie jest nigdy miłym przeżyciem nawet, wtedy kiedy w związku małżeńskim zepsuła się sytuacja na tyle, że obydwie strony chciałyby rozwodu, to jak wspomniano, nie jest to proces przyjemny dla nikogo. Trzeba tutaj oczywiście wziąć pod uwagę wiele czynników, nawet wówczas, kiedy oboje chcemy rozwodu, to nie zawsze będziemy we wszystkich punktach się zgadzali. Dodatkowo stres zawsze jest obecny, a jest jeszcze większy, kiedy rozwodzi się małżeństwo, które wychowuje dzieci. W Polsce coraz rzadziej orzeka się rozwody z orzeczeniem o winie, powodów jest wiele. Można oczywiście podać przynajmniej dwa najbardziej znaczące i o tym sobie zaraz opowiemy, jednak bardzo wiele osób zastanawia się, ile trwa rozwód bez orzeczenia o winie, ale kiedy w grę wchodzi sprawa opieki nad dziećmi.

Dlaczego w Polsce coraz rzadziej orzekane są rozwody z orzeczeniem o winie?

Chociaż rozwód z orzeczeniem o winie, jest to sytuacja, która czasem powinna mieć miejsce, lub dla jednej ze stron zdecydowanie jest korzystniejsza, to pomimo tego, że w wielu przypadkach, można byłoby orzec winę jednej ze stron, to bardzo mało osób decyduje się na taki krok. Oczywiście główny powód jest taki, że rozwód bez orzeczenia o winie, dostaniemy zdecydowanie szybciej. Rozwód z orzeczeniem o winie może ciągnąć się dwa lub nawet 3 lata. Musimy tutaj wziąć pod uwagę taką zależność, że sąd kolejne rozprawy rozwodowe organizuje najczęściej co trzy miesiące, jeżeli chcemy się rozwodzić bez orzeczenia o winie, najczęściej wystarczą dwie lub jedna rozprawa rozwodowa. W wielu sytuacjach oznacza to, że średnio rozwód dostaniemy po około pół roku, a w niektórych przypadkach okres ten może być znacząco krótszy. Jeżeli przyrównamy to do dwóch lub trzech lat sprawy rozwodowej z orzeczeniem o winie, jest to oczywiście niebagatelna zaleta takiego rozwiązania, chociaż jak wspomniano, są sytuacje, kiedy dobrze jest walczyć o swoje i wnosić o rozwód z orzeczeniem o winie. Dlaczego jednak w Polsce coraz rzadziej wnosi się o rozwód z orzeczeniem o winie? Pierwszą sprawę już sobie omówiliśmy, czyli jest to kwestia tego, że rozwód taki z orzeczeniem o winie, potrafi ciągnąć się latami. Druga sprawa jest taka, że coraz więcej osób wynajmuje sobie w trakcie rozwodu prawnika od rozwodów lub kancelarię prawniczą od rozwodów. Najczęściej prawnik od rozwodów lub kancelaria od rozwodów, jest w stanie doradzić nam dobrze, czy faktycznie w naszej sytuacji, jest sens wnosić o rozwód z orzeczeniem o winie, ponieważ wygrać taką sprawę z jednoznacznym orzeczeniem winy, jest naprawdę dosyć trudno. Adwokaci od rozwodów, mają w tej materii doświadczenie.

Ile zatem trwa rozwód bez orzeczenia o winie, ale z dzieckiem?

prawnik_spadkiOdpowiedzmy sobie na postawione wyżej pytanie. Ile może trwać rozwód bez orzeczenia o winie, ale taki, w którym rozwodzi się małżeństwo, które ma dziecko lub dzieci. Oczywiście sytuacja tutaj może zależeć w dużej mierze od tego, jak współmałżonkowie chcieliby podzielić opiekę nad dziećmi. Jeżeli na przykład chcieliby współdzielić opiekę i jest na to obopólna zgoda, to najczęściej taki rozwód nie będzie trwał zdecydowanie dłużej, niż zwykły rozwód bez orzeczenia o winie. Najczęściej będzie poświęcona kwestii podziału opieki nad dziećmi dodatkowa rozprawa, czyli cały rozwód może się wydłużyć o na przykład kolejne 3 miesiące. Natomiast jeżeli odnośnie do współmałżonków nie ma tutaj zgodności, co do tego, kto ma mieć pełnię praw rodzicielskich, a kto ma mieć tę opiekę w jakimś stopniu ograniczoną, no to sprawa taka może się zacząć przeciągać, ponieważ każda ze stron może przedstawiać przeciwko drugiej swoje argumenty, dlaczego to powinna lub nie powinna, mieć pełni praw rodzicielskich. Można powoływać świadków, wyzywać biegłych o wydanie opinii na przykład psychologicznej i tak dalej. W Polsce obecnie bardzo częstą sytuacją jest taka, kiedy to na przykład osoba, która ma przyznane pełne prawa rodzicielskie, chcę wyjechać z dziećmi za granicę. Tutaj najczęściej pojawia się taki problem, że nawet w związkach, które są już rozwiedzione, dochodzi niejako do ponownego odgrzebania takiej sprawy, przed sądem rodzinnym i walki o to, aby uzyskać zmianę zakresu opieki. Niezależnie od tego, po której stronie stoimy, jeżeli chcemy mieć większe szanse na zwyciężenie w takiej sprawie, to powinniśmy na pewno mieć zatrudnionego adwokata od spraw rodzinnych, bądź kancelarię prawniczą od rozwodów.

Co może przyspieszyć nam sprawy rozwodowe?

Im szybciej załatwimy temat rozwodu, tym oprócz tego, że będziemy mieć mniej stresu, to jednocześnie będziemy mieć mniej wydatków. Najlepszym rozwiązaniem w wielu sytuacjach, jest zatrudnienie kancelarii adwokackiej, bądź adwokata od rozwodów przez obydwie strony. Dobrze jest, jeśli adwokaci, reprezentując oczywiście swoich klientów, dogadali się między sobą, co do warunków rozwodowych. Jest to zdecydowanie najbardziej rozsądne rozwiązanie. Oczywiście nie zawsze może tak być, że jesteśmy w stanie pogodzić interesy obu stron. Bardzo często po prostu sprawa i tak potrafi na wiele miesięcy bądź nawet lat trafić na wokandę.