Zaproszenia ślubne – wszystko co powinniśmy o nich wiedzieć.

Każdej Parze Młodej zależy na tym, aby na ich ślubie były wszystkie najbliższe im osoby. Nieobecność kogoś naprawdę ważnego może zepsuć ten wielki dzień. W związku z tym musimy rozważnie podejść do tematu zaproszeń ślubnych.


Jakie informacje powinny zawierać zaproszenia?

To, że zaproszenia ślubne należy wręczyć wie chyba każdy. Póki co nie mamy do czynienia jeszcze z praktyką, w której papierowe zaproszenia ślubne są zastępowane mailem czy też SMS-em. Byłoby to naprawdę nieładne i niegrzeczne.
Skupmy się zatem na tradycyjnych papierowych zaproszeniach ślubnych. Tak naprawdę zaproszenia ślubne to już nie tylko standardowa karta z podstawowymi informacjami o uroczystości. Obecne zaproszenia są bardzo wymyślne https://www.coniecopapieru.com/sklep/. Możemy na zaproszeniach ślubnych zamieścić własne zdjęcia czy też inne elementy spersonalizowane. Dzięki temu udaje się nam stworzyć coś ciekawego oraz nieoklepanego. Młode Pary wbrew pozorom naprawdę przykładają się do zaproszeń ślubnych. Nikt chyba nie wybiera pierwszego lepszego modelu. Czasem miesiącami zastanawiamy się nad tym, które zaproszenia ślubne będą najlepszym wyborem.

Gdy już mamy wybrane zaproszenia to powinniśmy się zastanowić jakie informacje powinny być w nich zawarte.

Na samej górze zaproszenia musi widnieć imię i nazwisko osoby zapraszanej wraz z osobą towarzyszącą. Jeśli zapraszamy osobę, która jest w stałym związku, to jej partnera/partnerkę powinniśmy wymienić z imienia i nazwiska. Jeśli jednak jest to osoba wolna, to wówczas powinna się znaleźć informacja powiadamiająca o zaproszeniu także osoby towarzyszącej. Pamiętajmy, że wszystkie osoby powyżej osiemnastego roku życiu należy zaprosić z osobą towarzyszącą. Taki jest zwyczaj i powinniśmy się tego trzymać. Skoro przebrnęliśmy już przez ten punkt, to możemy przejść danej.

Na zaproszeniu ślubnym musi się znaleźć data ślubu, godzina rozpoczęcia uroczystości w kościele czy też w urzędzie oraz dokładne miejsce. Wiele Par Młodych popełnia błąd wpisując jedynie nazwę parafii. Jest to błąd, ponieważ osoby nie będące z danego miasta mogą mieć problem z dotarciem. Co innego jeśli jest napisana dokładna ulica kościoła. Wtedy jest na pewno łatwiej.

Poza samym miejscem zaślubin powinna być zawarta także informacja o weselu. Chodzi o to, aby gość wiedział także gdzie później musi się udać. Jest to bardzo ważne nawet, gdy organizujemy swoim gościom transport. Powinna być przewidywana godzina rozpoczęcia uroczystości, miejsce oraz nazwa restauracji.

Koniecznie na zaproszeniu powinna widnieć informacja z prośbą o potwierdzenie swojego przybycia pod danym numerem telefonu. Koniecznie musimy podać datę ostateczną potwierdzenia. Powinna to być data w okolicach terminu, w którym musimy potwierdzić ostateczną liczbę gości w restauracji.

Wielokrotnie na zaproszenia Pary Młode decydują się zamieścić swoją prośbę odnośnie prezentów. Wiele osób pisze, że prosi o wino zamiast kwiatów czy też wpłaty na jakiś cel charytatywny. Często proszą zamiast o prezenty materialne także o pieniądze. Czy jest to rozsądne i grzeczne? Jak najbardziej tak.


Kiedy wręczać?

Skoro już wiemy co dokładnie powinno się znaleźć w zaproszeniu ślubnym, to powinniśmy sobie jeszcze powiedzieć kiedy je wręczać? Takim terminem odpowiednim jest okres na trzy miesiące przed uroczystości. Możemy ten okres nieco wydłużyć w momencie gdy mamy gości z zagranicy czy też bierzemy ślub w okresie świątecznym bądź urlopowym. Jest to o tyle niekomfortowy termin, że nasi goście mogą mieć inne plany. Dlatego gdy termin jest właśnie w okolicach wakacji czy też ważnych świąt, to powinniśmy wręczyć czy też wysłać zaproszenia pół roku przed uroczystością.


W jaki sposób wręczać?

Bardzo ważne jest także wręczenie zaproszeń ślubnych https://www.coniecopapieru.com/jak-zamawiac/. Na pewno powinniśmy robić to osobiście (jeśli tylko to jest możliwe). Umawiamy się z daną osobą czy też rodziną na spotkanie. Podczas tego spotkania wręczamy zaproszenie. Wiele Par Młodych decyduje się na wręczenie zaproszenia z jakimś upominkiem. Wiele osób dołącza ciasto czy też coś słodkiego. Wtedy gościom jest bardzo miło.
Jeśli zapraszamy osoby z zagranicy, to powinniśmy się zdecydować na wysłanie zaproszenia. Wiadomo, że nie wszędzie jesteśmy w stanie dotrzeć. Zróbmy to wszystko jednak w taktowny i grzeczny sposób.


Lista gości

Przy wręczaniu zaproszeń powinniśmy na bieżąco robić sobie listę wszystkich osób. Dzięki temu mamy na tym wszystkim kontrolę. Powinniśmy na liście tej odznaczać sobie osoby potwierdzone czy też osoby, które nam niestety odmówiły.
Obecnie bardzo popularne jest także robienie listy rezerwowej. Gości z listy rezerwowej zapraszamy w momencie, gdy wiele osób z głównej listy nam odmawia, a mamy salę na konkretną liczbę gości. Nikt nie chce mieć wesela na dużej Sali, która świeci pustkami. Musimy przyznać, że nie wygląda to zbyt dobrze.
Przyłóżmy się do zaproszeń ślubnych oraz do tworzenia listy gości. Zróbmy wszystko jak trzeba, a na pewno goście w dużej liczbie do nas zawitają i będą się świetnie bawić.