Z jakich materiałów wykonać kostiumy cosplay

Z jakich materiałów wykonać kostiumy cosplay, które są bardzo charakterystyczne? zazwyczaj wykonywane są w “bogatych” wersjach, gdyż mają przypominać wybranego fikcyjnego bohatera. Chociaż w sklepach możemy kupić gotowe kostiumy, większość entuzjastów cosplayu projektuje je i wykonuje samodzielnie. Dzięki temu mogą oddać duszę i realizować swoją pasję. Pozostaje tylko pytanie, jakiego materiału użyć do wykonania kostiumu cosplay?

Elastyczność, dopasowanie czy wyrafinowanie?

Wybór idealnego materiału na kostium cosplayowy nie jest łatwym zadaniem. Problem w tym, że każda z postaci nosi nieco inne ubrania – jedne na pierwszy rzut oka wydają się codzienne, inne bajkowe. Oczywiście dużo łatwiej jest zrobić codzienną wersję kostiumu, ale zrobienie bajkowego kostiumu zajmuje dużo czasu. Jest jeszcze kwestia materiałów. Jakie cechy powinny mieć? Najlepszym rozwiązaniem jest elastyczny materiał o wysokiej rozciągliwości. Powodem jest to, że odzież może być używana na więcej okazji, dzięki czemu możemy ją nosić w każdej sytuacji. Unikajmy materiałów otulających ciało, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo.

Elastyczne materiały również mogą sprawiać wrażenie dopasowanych (np. spandex), są bardziej funkcjonalne i łatwiejsze w obróbce. Jeśli nie masz dużego doświadczenia krawieckiego, nie wybieraj delikatnych tkanin, które łatwo ulegają zniszczeniu. Mówimy tutaj na przykład o jedwabnych tkaninach lub koronkach. Decydując się na taką decyzję postawmy na solidną, solidną konstrukcję. Ułatwi nam to współpracę z nimi.

Podstawowe materiały do ​​wykonania kostiumów cosplay

Z jakich materiałów wykonać kostiumy cosplay
Z jakich materiałów wykonać kostiumy cosplay

Na początku naszych przygód fabularnych powinniśmy wyposażyć się w podstawowe materiały https://www.cosplaycraft.pl/kategoria-produktu/akcesoria/makijaz/, z których zawsze możemy skorzystać w razie potrzeby. W naszych szafach nie powinno zabraknąć prostych tkanin bawełnianych. Stanowią podstawę do dalszej pracy. Bawełna jest bardziej elastyczna, przyjazna dla skóry i łatwiejsza do czyszczenia, nawet bez prania.

Dobrym rozwiązaniem jest zwłaszcza biobawełna, polecana na przykład dla alergików lub osób o wrażliwej skórze. Wyposażmy się również w tkaniny z elastanem. Jeśli chcemy pracować z dżinsem, powinien zawierać domieszkę lycry.

Entuzjaści cosplayu https://www.cosplaycraft.pl/kategoria-produktu/materialy/kleje/hobby/ coraz częściej sięgają po piankę EVA. To bardzo przyjazny materiał, z którego możemy budować większe konstrukcje. Pianka EVA https://www.cosplaycraft.pl/produkt/pianka-eva-czarna-10mm-twarda/ nie jest zbyt ciężka, dzięki czemu nie obciążamy zbytnio odzieży podczas jej użytkowania. Jednocześnie wszystkim elementom możemy nadać dowolny kształt. Dodatkowo możemy nanosić na odzież spersonalizowane zdobienia metodą hotstampingu.

Z jakich innych materiałów można wykonać kostiumy cosplay?

Jeśli stawiamy tylko na podstawowe materiały https://www.cosplaycraft.pl/kategoria-produktu/narzedzia/, mamy już dość dużą bazę do tworzenia kostiumów cosplayowych. Jeśli nie mamy dużego budżetu lub nie jesteśmy dobrzy w krawiectwie, możemy właściwie na tym poprzestać. Jednak ci, którzy lubią tworzyć różne rodzaje odzieży, mogą również wyposażyć się w dodatkowe, bardzo przydatne materiały. Na przykład tworzywo PCV, które charakteryzuje się niską ceną i trwałością.

Z drugiej strony możemy go wygiąć tylko pod kątem prostym, co dla wielu jest poważną wadą. Termoplastyczny też działa dobrze, jak sama nazwa wskazuje, jest jak ciastolina. Jest elastyczny i można mu nadać różne kształty. Entuzjaści cosplayu często sięgają też po sztywniejsze materiały, takie jak wełna. Ważne jest jednak, aby nie gryzły – naprawdę trudno jest pracować z tkaniną i nie są najwygodniejsze w noszeniu. Jeśli zależy nam na tworzeniu bajkowych stylizacji, z powodzeniem możemy sięgnąć po aksamit. Kupując materiał, zwróć uwagę na jego gęstość.

Materiały na kostiumy cosplay – z których nie warto korzystać?

Wiemy już, na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów na kostiumy cosplayowe. Ale czy jest coś, czego zdecydowanie nie powinniśmy używać? Otóż ​​w tym przypadku najczęściej mówimy o tkaninach termicznych, które zatrzymują ciepło ciała. Czasami możemy je kupić tanio, co jest zachęcające, ale okazały się one dość niepraktyczne.

Pamiętaj, że tkaniny termiczne są przeznaczone dla sportowców lub osób lubiących chodzić po górach, ale nie nadają się do szycia odzieży. Również materiały odporne na gniecenie, takie jak wiskoza, nie są najlepszym wyborem. Lekki i przewiewny (a więc idealny na lato), łatwo się gniecie. Tymczasem prasowanie przebrań to wyzwanie, którego większość ludzi nie chce podejmować. Dlatego warto zrezygnować z niektórych materiałów, nawet jeśli ich ceny są zachęcające. Wybierajmy sprawdzone rozwiązania zapewniające komfort pracy i noszenia.

Cosplay Craft sklep cosplay, materiały do cosplay
Strzelecka 15
66-510 Bobrówko
574387508
www.cosplaycraft.pl