Jakie szkolenia dla księgowych

Jeżeli myślisz o odbyciu kursu dla księgowych, to obecnie na rynku znaleźć można bardzo dużo firm, które zajmują się przeprowadzaniem tego typu szkoleń. Jednak osoba, która szuka odpowiedniego kursu bez wątpienia staje przed bardzo trudnym wyborem, a w jej głowie rodzi się wiele pytań. Jeżeli chcesz bliżej zapoznać się z tematyką kursów na księgową i dowiedzieć się, gdzie szukać takich kursów oraz na co zwrócić szczególną uwagę, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Szkolenia online – w czym są lepsze od stacjonarnych?

Obecnie bardzo dużo kursów odbywa się za pomocą Internetu. Forma ta stała się bardzo popularna, gdyż jest ona łatwa, szybka, a przede wszystkim wygodna. Internetowy kurs księgowości pozwala na zaoszczędzenie czasu, a w niektórych przypadkach prowadzi także do obniżenia kosztów związanych z przeprowadzonym szkoleniem, ponieważ w cenę nie wlicza się kosztów związanych z lokalem lub cateringiem. Tego typu szkolenia są także dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają możliwości wygospodarowania kilku godzin dziennie, podczas których mogłyby wyjść z mieszkania – mowa tu np. o matkach, które muszą zająć się dziećmi.

Przykłady szkoleń online

Jeżeli zależy Ci na tym, aby pracować w księgowości, to bez wątpienia musisz posiadać pewne umiejętności, a nabycie ich powinno być celem kursu. Wybierając odpowiednie szkolenie, należy szukać takiego, które jest w stanie przynieść realne korzyści. Przykładami tego typu szkoleń mogą być te proponowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Poniżej przedstawiono listę przykładowych kursów online dla księgowych, organizowanych przez oddziały okręgowe SKwP

  • Dokumentacja pracownicza – aktualne przepisy, najnowsze orzecznictwo SN oraz stanowisko PIP.
  • Księgowość w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
  • Faktura w podatku VAT z uwzględnieniem planowanych zmian w JPK_VAT oraz Slim VAT 2.
  • Zasady dobrej komunikacji w relacjach międzyludzkich.
  • Kurs specjalista ds. kadr i płac.
  • Rozliczanie kosztów produkcji w sposób uproszczony oraz w sposób rozszerzony.
  • Optymalizacja dokumentów księgowych w świetle zmian w CIT i PIT.
  • Lista płac w praktyce dla zaawansowanych.
  • Zaawansowane schematy księgowe w Comarch OPTIMA.

Wyżej wymienione szkolenia, to tylko przykłady. Skorzystać można bowiem z wielu innych kursów dostępnych na różnych stronach internetowych. Wybierając odpowiedni kurs warto zwrócić uwagą na jego składowe, o których więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Polecamy uwadze:

Koszty i czas trwania – czyli czynniki decydujące o wyborze szkolenia

internetowy-kurs-księgowościZazwyczaj najważniejszym czynnikiem, który nierzadko decyduje o tym czy wybierzemy dany kurs, jest jego cena. Zbyt niska wydaje nam się podejrzana, natomiast zbyt wysoka zniechęca nas do uczestniczenia w szkoleniu, jednak należy wziąć pod uwagę to, jakie składowe mają wpływ na jej wysokość. Na cenę będą wpływać między innymi: miejsce prowadzenia szkoleń, zatrudnieni specjaliści czy też catering. Jeżeli kursy będą odbywały się w okolicach centrum, to spodziewać się można, że ich cena będzie wyższa, niż tych, które prowadzone są gdzieś na obrzeżach miasta. Niestety należy wspomnieć także, że do ceny kursów bardzo rzadko wliczane są materiały dydaktyczne – i na to należy zwrócić szczególną uwagę. Bardzo często dochodzi bowiem do sytuacji, w których uczestnicy szkoleń muszą sami zadbać o kserowanie niezbędnych dokumentów. Z jednej strony działanie takie obniża cały koszt kursy, jednak z drugiej sprawia, że przyszły księgowy musi ponosić dodatkowe koszty. Nieco inaczej sytuacja wygląda podczas szkoleń online dla księgowych, gdyż w takiej sytuacji materiały można mieć w formie PDF lub zdjęć – i korzystać z nich na swoich urządzeniach mobilnych.

Jeszcze jedną kwestią, która wymaga poruszenia, jest czas trwania szkoleń. Zawód księgowego został uwolniony, ale nie zwolniono nikogo z ponoszenia odpowiedzialności i przestrzegania etyki – dlatego należy się dobrze wykształcić. Z całą pewnością nie zrobisz tego poprzez uczestnictwo w kilkunasto-godzinnych kursach. Jeżeli chcesz, aby Twoja wiedza była kompletna i rzetelna, to powinieneś poświęcić na szkolenia zdecydowanie więcej czasu. Rachunkowość jest dziedziną, która wymaga ogromnej wiedzy i nawet specjaliści, którzy działają w branży od wielu lat, stale się dokształcają i poszerzają swoje umiejętności.

Uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia o ukończeniu kursu

Jeżeli decydujemy się na kurs prowadzony przez Internet, to musimy dopilnować, aby było to szkolenie online z certyfikatem rachunkowości. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ często po ukończeniu kursu księgowy dostaje jedynie potwierdzenie odbycia kursu – które stanowi jedynie potwierdzenie uczestnictwa w zajęciach. Sam dyplom ukończenia kursu nic nie znaczy, dlatego warto zainwestować w kurs, który kończy się egzaminem. Zdanie takiego egzaminu pozwoli Ci uzyskać zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz certyfikat zawodu. To właśnie te dokumenty są ważne w kontekście podejmowanie przyszłej pracy w tym zawodzie.